• Advertisement

Mali podsetnik za pravilan uzgoj ćurića

Moderator: todor

Followers: EmPe, oki67

Re: Mali podsetnik za pravilan uzgoj ćurića

Nepročitan postod EmPe » 09 Mar 2013, 04:52

Mi smo sa purićima kad bi ih kupili uvijek kupili i par jednodnevnih pilića jer onda pure vide brojlere da piju vodu i jedu i onda i one krenu.
Čuo sam priče da su male pure krepavale pored punih hranilica i pojilica.
Korisnikov avatar
EmPe

Teme: 1
Pridružio se: 29 Jan 2013, 01:15

Nepročitan postod Jagoda » 18 Avg 2013, 23:12

valjevac je napisao:Obećavam sebi i Vama.Obzirom da uzgoj ćurića sada u ovo godišnje doba i nije više aktuelan o tome ću Vam preneti svoja iskustva u toku zime.Imaću više slobodnog vremena.Obzirom da sam nov na ovom forumu moraću do tada poraditi na fotografijama i ko bude imao strpljenja da prati temu neće mu biti dosadno.A ja ću to potkrepiti.Imam dosta materijala u svojom galeriji.
Nije nikakvo vrdanje već istina.A ovih dana ću malo u temi brojlera preneti neka svoja skustva obzirom da za to još nije kalendarski kasno. [-x :-ss

Sada je pravo vreme za pisanje o ćurićima : ))

Moji su stari 2.5 meseca. Ove godine sam kasnije, u odnosu na ranije godine, nabavila ćuriće.

Za sada su savim o.k. Videćemo nadalje....
Korisnikov avatar
Jagoda

Teme: 19
Pridružio se: 19 Feb 2012, 04:10

Nepročitan postod valjevac » 19 Avg 2013, 12:02

E pa da se malo nadovežem na ono što je Jagoda vec napisala pa ako nesto napisem da ne ispadne da se ne slažem sa Jagodinim postom.Napisacu kako sam to radio prošle i predhodnih godina.Ov e godine objekat imao druge namene tako da jednodnevne ćuriće nisam gajio.
Temperatura
I nedelje 35-38 stepeni
II 32-35
III 29-32
IV 26-28
V 23-25
VI 20-22..
Zagrevanje prostorije vršeno sa kvočkama Siera na visini od 1,20 metara do oboda kvočke.Svaki krug imao kvočku.
Prostirka - šuška 10 cm.
Krugovi od lesonita visine 1metar u koji je smestano po 400-450 komada ćurića.U krugovima hranilice, pojilice.I prvih dana hrana isključivo davana na papiru - korišćen papir od džakova - od hrane.Ćure dođe na taj papir da bi se hranilo i svojim grebanjem privuče pažnju ostalih tako da se vrlo brzo skocentrišu na hranu.A i što je sloj hrane tanji to se teže dešava vlaženje hrane kao rezultat velike temperature.
U vodu sam stavljao grožđani šečer prvih deset dana i to 10 grama na 10 litara vode.AD3E kapi davao prvih tri dana a to ponovio od 7-10 i 21 dana.
Svetlost prvih 10 dana 15w na metar kvadratni a sa tri nedelje starosti 2,5w na metar kvadratni.Po potrebi svetlost smanjivati u toku uzgoja ako se primeti kanibalizam.Prvih 10 dana sam ih ostavljao bez svetlosti u periodu od 21-22 sata a kasnije svaki dan povecavao za jedan sat tako da sam ih 19 dana ostavljao bez svetlosti 7 sati u periodu od 21-06 da bih dosao do toga da je svetlost u režimu od 14 sati.
U prostoriji postoje dva ventilatora i njihova uključenje intezitet i dužina rada praćen u zavisnosti od tempereature i ponašanja ćurića.
Posle 7 dana od dva kruga pravljen jedan veći a posle 14 dana lesonit izvađen osim delova krugova koji su služili da u čoškovima ne bude oštar ugao.
Eto toliko ovaj put uz fotografiju jednog kruga.
p.s.Trenutno ima problem sa ubacivanjem fotografije - uradiću to uskoro
"U svakoj šali ima po malo šale"
valjevac

Pridružio se: 08 Maj 2012, 00:57

Nepročitan postod valjevac » 19 Avg 2013, 12:06

Slika
"U svakoj šali ima po malo šale"
valjevac

Pridružio se: 08 Maj 2012, 00:57

Nepročitan postod Djokic » 12 Jun 2014, 08:06

Jagoda je napisao:...Ćuriće ni slučajno ne hraniti koncentratom za piliće jer sadrži lek kokcidiostatik koji je opasan za ćuriće...

Na etiketi koncentrata za tov curica koji koristim pise da sadrzi kokcidiostatik.
Pet necega... mg po kg ili tako nesto.
Korisnikov avatar
Djokic

Pridružio se: 10 Mar 2012, 23:33

Nepročitan postod Djokic » 07 Jul 2014, 15:58

Ne uspevam da nadjem u vezi curica kad menjati koncentrat...
Sad su jos na dvojci i imaju oko 3 kg.
Ako moze neko da napise do koje kilaze(ili starosti) ide 1,2,3...
Korisnikov avatar
Djokic

Nepročitan postod Jagoda » 13 Jul 2014, 00:30

Na hrani imaš uputstvo kada se koristi koja hrana.
Nije važno koliko su ćurići teški, već koliko su stari.

kako si znao kada prelaziš na dvojku?

Ove godine ne držim ćuriće, mislim da ih više neću ni uzgajati, godinama sam ih uzgjala, i uvek sam čitala proizvođačku deklaraciju i prdržavala se uputstva u vezi prelaska na manjeproteinsku hranu.
Korisnikov avatar
Jagoda

Teme: 19
Pridružio se: 19 Feb 2012, 04:10

Nepročitan postod Djokic » 14 Jul 2014, 16:17

Pa kupili smo one od 4 nedelja ili tako nesto i rekose nam tamo da moze odma' dvojka...
Korisnikov avatar
Djokic

Nepročitan postod gorstak farmer » 28 Apr 2016, 22:11

pozdrav svima.Zanima me nasađivanje ćuraka.Imam jednu ćurku koju sam nalegao pod nju sam stavio 19 neparan broj jaja i ona je snijela jos jedno jaje na ta ostala,a moj komsija mi kaze da treba biti neparan broj da li to ima veze ili su to samo gatke. :( da li ona treba biti odvojena od ostalih ćuraka?pod njom ima ikokosijih i ćurećih jaja da li ona nakon 21 dan kad izvede piliće hoće li hteti lezati na ćurećim jajima jer na njima treba lezati 28 dana .Koliku pauzu treba praviti dok lezi na jajima.hvala unapred :) :) :)
gorstak farmer

Pridružio se: 24 Jul 2015, 21:50

Nepročitan postod Sreloza » 17 Maj 2016, 08:50

Pozdrav svima zanima me da li postoji receptura za pravljenje hrane za curke. Unapred hvala
Sreloza

Pridružio se: 05 Apr 2015, 11:06

PrethodniSledeća

Povratak na Ćurke