• Advertisement

Prostirka

Sve o tovnim pilićima

Moderator: todor

Followers: EmPe, Marco022

Prostirka

Nepročitan postod Sojka » 13 Dec 2011, 11:48

Sta koristite za prostirku kad tovite pilice ? Ja ih prvih deset dana drzim u jednoj toploj sobi a dole je stiropor preko kog drzim hartiju koju svakog dana menjam. Posle toga idu u boks a dole je slama.
Korisnikov avatar
Sojka

Teme: 9
Pridružio se: 09 Dec 2011, 09:41

Re: Prostirka

Nepročitan postod draganpan » 13 Dec 2011, 20:22

Da dole je slama ali bi bilo dobro da se nabavi neka seckalica za slamu...
Ko hoće naći će način, a ko neće naći će opravdanje
Korisnikov avatar
draganpan

Teme: 8
Pridružio se: 01 Dec 2011, 21:20

Nepročitan postod Robins » 13 Dec 2011, 22:31

Najčešća prostirka kod nas je slama ili drvena šuška. Za slamu je najbolje da je seckana na nekih 5 do 10 cm dužine i da bude od pšenične slame koja nije budjava i koja nije kasno tretirana herbicidima. Drvena šuška je mnogo bolja jer je higroskopnija tj. bolje upija vlagu a i lakše se suši. Najbolja je od mekog drveta i naravno da nema sitne piljevine u sebi.
www.robins.rs
Korisnikov avatar
Robins

Teme: 84
Pridružio se: 02 Dec 2011, 13:45

Nepročitan postod Robins » 28 Jan 2012, 00:52

Na našim prostorima je najbolja prostirka drvena šuška od drveta tipa bor, jela ili neko drugo meko drvo. Kod tova pilića šušku treba povremeno obnavljati i dodavati novu. U slučaju čišćenja nikada nemojte čistiti prostoriju kompletno a u slučaju da piliće prebacujete iz jednog dela u drugi obavezno prebacite i deo prostirke. Sve ovo se radi zbog sprečavanja kokcidioze. Sa hladnim vremenom je krenula i kondenzacija po objektima ako je slabija izolacija po zidovima ili plafonu. Ako dodje do slepljivanja prostirke zbog vlage tu pomaže posipanje veoma tankog sloja kreča u prahu po prostirci a odna se prostirka vilama isprevrće. Kreč upija vlagu i vrši dezinfekciju a pri ovom postupku dolazi do povećanja amonijaka u prostoriji ali se to brzo reši provetravanjem.
www.robins.rs
Korisnikov avatar
Robins

Teme: 84
Pridružio se: 02 Dec 2011, 13:45

Nepročitan postod ljubogasic » 26 Apr 2012, 21:58

pozdrav svima!Veoma zanimljiva tama za diskusiju ali i veoma problematicna u zivinarstvu.Imam velikih problema sa prostirkom.Prostirem slamu i probao sam seckenu i ne seckanu.To je maltene isto.Prosirem salamu ali duplo vise prostirem suske u toku tova da bi zatvorio vlagu.Suska mi je veliki problem tako da sada i ne znam sta cu da radim za ovu turu.Ako neko ima resenje bio bi veoma zahvalan
ljubogasic

Teme: 1
Pridružio se: 19 Apr 2012, 23:32

Nepročitan postod Maximus Ruralis » 05 Nov 2012, 10:14

Dosta pilicara muku muci sa vlagom u objektu,narocito zimi,a razloga je puno.Najprostije da se resi ovaj problem je sledeci nacin.Posle dezinfekcije i ,,odmaranja,,objekta,po podu razbacati krec u prahu,a zatim sloj od 4-5 cm treseta,pa preko treseta susku,nikako piljevinu.Kasnije se moze dodavati slama.Treset upija najmanje pet puta vise vlage od bilo koje druge prostirke.Problem je cena treseta od 20 i vise eura po metru kubnom.Kod maticnih jata,jer vremenski dugo budu na istoj prostirci ova mera bi trebala da bude obavezna,kao i povremeno dodavanje kreca u prahu.Na ovaj nacin pravi se sendvic prostirka i u velikoj meri resava problem vlage u objektima.Naravno treba sprovoditi i druge mera,kao sto su izolacija zidova,tavanice i dr.
Dosta pocetnika gresi sta je suska,a sta piljevina,pa da ponovim.Suska je otpadak od rendosanja( gladjenja) drveta,a piljevina otpadak od poprecnog preseka drveta.Piljeninu ako koristite morate je na situ za pesak prosijati,jer sadrzi mnogo vise prasine od suske.Pilici i kljucaju piljevinu,pa je to problem vise.
Moz da bidne,al ne mora da znaci...!!!
Korisnikov avatar
Maximus Ruralis

Teme: 13
Pridružio se: 09 Dec 2011, 21:47

Nepročitan postod tataris » 05 Nov 2012, 11:42

Treset?Možda je samo za mene ovo novo,ali ako su mu karakteristike o upijanju takve, što se uzbuđivati.Nikad mi ne bi palo na pamet,a ima logike.Inače treseta možete naći i po šumarcima.Kada se razgrne sloj od desetak cm lišća pod drvećem dolazite do čistog vazdušastog treseta koji ima debljinu i do 20cm(skoro ceo ašov).Bar kod nas, to zovu treset.Ima ga naravno i u prodavnicama na džakove ali neznam cenu.Skupo sigurno.
Korisnikov avatar
tataris

Pridružio se: 13 Sep 2012, 19:49

Nepročitan postod Maximus Ruralis » 05 Nov 2012, 12:22

Evo nekoliko podataka za Beli litvanski treset
Specifikacije:
-White Sphagnum sp. Mahovinski treset 100%
-pH (H2O) 2.5 - 4.5
-Struktura: 6-20 mm
-Sadržaj vlage: 35 - 55%
-Oslobodjen od primesa peska i drveta, semena, radioaktivnosti i hemikalija.
- Koncentracija makroelemenata:
N: 8 - 20 mg/l;
P: 3 - 7 mg/l;
K: 1 - 2 mg/l
-Min 95% suve organske materije
-Sadržaj soli: 0.05 - 0.10 g/l
-Apsorpcija: 7 - 10 puta sopstvene težine

Inace kod nas ima da se nadje Pesterski po seni od 22 eura kubni metar.
Evo nesto vise o tresetu....http://hr.wikipedia.org/wiki/Treset....
Tataris ! Po sumama nastalo od lisca je vise kompost.Nije to isto,jer pravi treset je sa vecih dubina,gotovo sterilan i pre ubacivanja u objekat delimicno se susi na suncu i ujedno dodatno sterilise.Nikada se ne susi do kraja,jer gubi svojstvo upijanja.
Znam licno pilicara koji je to radio,jako je zadovoljan,ali znatno poskupljuje proizvodnju,pa ga vise ne koristi.On je tada bio prinudjen,jer mu je objekat u pocetku imao strasnu vlagu.Dobrom izolacijom i nekim prepravkama sveo je kondenzaciju na prihvatljiv nivo.
Moz da bidne,al ne mora da znaci...!!!
Korisnikov avatar
Maximus Ruralis

Teme: 13
Pridružio se: 09 Dec 2011, 21:47

Nepročitan postod Mrvica » 06 Nov 2012, 15:15

Moje iskustvo za ova dva zadnja tova fantastično što se tiče kreča u prahu,ja sam prezadovoljna.Pozdrav.
Kaludjer koji je prodao svoj ferari
Korisnikov avatar
Mrvica

Pridružio se: 09 Avg 2012, 19:00

Nepročitan postod EmPe » 09 Mar 2013, 04:36

Mrvica je napisao:Moje iskustvo za ova dva zadnja tova fantastično što se tiče kreča u prahu,ja sam prezadovoljna.Pozdrav.

Obično vapno?
Kako ta rasturiš ispod prostirke ili po prostirci?
Korisnikov avatar
EmPe

Pridružio se: 29 Jan 2013, 01:15

Sledeća

Povratak na Tovni pilići