• Advertisement

Problem smanjenja nosivosti kod koka nosilja.

Vrste, Tehnologije držanja,Ishrana

Moderator: todor

Followers: EmPe

Problem smanjenja nosivosti kod koka nosilja.

Nepročitan postod Slobodan89 » 16 Jan 2013, 00:16

Bavim se vec tri godine zivinarstvom tacnije gajenjem kokica nosilja.Imam jato od 200kokica koje su u kavezima. Uvek u zimskim mesecima smanji se nosivost za nekih 10 % ali sad su skroz prestale da nose mozda samo desetak jaja dnevno. Temperatura ne silazi 15*C imaju hranu vodu sve standard. Pa molim ako je neko imao takav problem da kaze sta ciniti ??? Hvala
Slobodan89

Teme: 1
Pridružio se: 16 Jan 2013, 00:07

Re: Problem smanjenja nosivosti kod koka nosilja.

Nepročitan postod Robins » 16 Jan 2013, 10:59

Neki od razloga za to mogu biti
1. temperatura / i 15C je malo a ako je jos uz to i vlazno i ako su im hladne noge to moze biti razlog.
2. svetlost / zimi je uvek slabiji intenzitet svetlosti a ako se mesa dnevni i vestacko svetlo onda mogu smanjiti nosivost.
3. hrana / ako je hrana malo slabija proteinski ili energetski onda zimi dolazi do pada nosivosti.
www.robins.rs
Korisnikov avatar
Robins

Teme: 84
Pridružio se: 02 Dec 2011, 13:45

Nepročitan postod Slobodan89 » 29 Jan 2013, 11:55

Do samnjenja nosivosti je doslo zbog loseg koncentrata. Zamenio sam koncetrat i odmah sutradan sam imao 30-200 a kroz 5 dana nosivost je bila oko 80% nosivost. . . Sto se tice tempereture vodim racuna (preko 20 C, uz povremeno vetrenje zbog vlaznog vazduha) a Sto se tice svetlosti gasim svetla oko 23h uvece. Hvala za ponudjeni razlozi trudim se da sto vise ispostujem.
Samo neznam preporucio mi je veterinar da im dam malo vitamina u vodu sto sam i uradeo, pa sad neznma da li da ponovim kroz nekih 15 dana ??? POzzzzzz
Slobodan89

Pridružio se: 16 Jan 2013, 00:07

Nepročitan postod Robins » 30 Jan 2013, 11:09

Vitamine rastvorene u vodi im mozes davati slobodno na svake dve nedelje. Nece im skoditi sigurno a pomoci ce im u ovakvim stresnim situacijama kao sto je promena koncentrata i koncentrat loseg kvaliteta. Ovo je samo primer koliko drasticno moze da padne nosivost zbog lose hrane.
www.robins.rs
Korisnikov avatar
Robins

Nepročitan postod dragon » 23 Mar 2013, 13:40

Bitno je da su koncentrati obogaćeni dodacima, kao što su aditivi, jer se na taj način povećava nosivost. Ukoliko se uzima koncentrat od proizvođača koji štedi na tim dodacima, rezultati će biti lošiji, a to će odmah uticati na zaradu.
dragon

Pridružio se: 09 Avg 2012, 11:27

Nepročitan postod DURANOVIC » 28 Jun 2014, 15:34

S obzirom da je tema "Problem smanjenja nosivosti kod koka nosilja" iznio bih jedan interesantan detalj koji sam zapazio u uzgoju 200-tinjak koka nosilja u slobodnom uzgoju. Naime, pojavilo mi se nekoliko (7-8) koka koje su se "raskvocale" i sada bi samo da leže na jajima. Da li je neko do sada imao slično iskustvo i šta da radim u konkretnom slučaju?
DURANOVIC

Pridružio se: 08 Mar 2014, 22:41

Nepročitan postod Robins » 29 Jun 2014, 00:38

To je normalna pojava kod koka nosilja. Kad se raskvocaju to je proces koji traje do 6 nedelja a moze se spreciti samo ako se primete u prvim danima. Tada ih treba povaditi iz gneyda i skloniti u neku prostoriju bez prostirke po mogucstvu sa mokrim podom i pod intenzivnim svetlom. Daje rezultate samo ako se pocne u prvih par dana inace je sledece jaje za mesec i malo vise.
www.robins.rs
Korisnikov avatar
Robins

Nepročitan postod German » 27 Feb 2019, 23:29

Poštovani,
Pozdrav svima.
Imam problem sa nosivošću kod mojih koka! Ukupno imam 108koka i nosivost je 80%. Mislim da je to malo, Molim za vaše mišljenje,
Prvo sam davao hranu koju sam sam spremao sa premixom 1%. Kasnije kada sam posumnjao u ispravnost sastojaka, promenio sam hranu. Uzeo sam Hrana Produkt Aminokoku od 10% koja se meša(nje ide 5kg) sa 30kg prekrupe, 8 kg sojine sačme, 4kg suncokretove sačme i 3 kg sojinog griza. Rezultat nisam dobio.
Svetlo mi je sada od 6h do 21:30h. U prostoriji je oko 15 stepeni. Uvek imaju vodu u koju povremeno dajem vitamin. Mislim da sam ispunio sve uslove, ali nosivost se ne povećava, Ne znam šta da radim. Da li imate neki savet?
Kokoške su zdrave, pojedu svu hranu, izmet im je normalnog oblika, vesele su.....
PS. Čak sam jednu nedelju dana davao i po 150gr po koki misleći da im je nedovoljno proteina u zimskom periodu, ali na kraju "ništa".

Pozdrav i hvala unapred...
German

Pridružio se: 27 Feb 2019, 23:14

Povratak na Koke nosilje