• Advertisement

Ishrana jagnjadi

Iskustva i savetu u vezi prehrane ovaca

Moderatori: todor, mikica jovanovic

Followers: EmPe, draganpan, gokibec

Re: Ishrana jagnjadi

Nepročitan postod MIRKOPOZEGA » 27 Maj 2019, 15:47

jon je napisao:Pozdrav, imam jedan problem u vezi napredka jagnjadi pa bih hteo da vas pitam u cemu bi mogao biti problem,ovako stoje stvari imam u tri boksa,u jednom boksu imam 12 jagnjadi koje vec mesec dana hranim samo koncentratom dnevno im dajem 6 puta po 2.5kg koncentrata ali slabo napreduju, u ostala dva boksa imam po 15 jaganjadi njima dnevno dajem 6 puta po 2kg koncentrata ali iz ova dva boksa jagance nocu pustam kod ovaca da sisaju i oni jedu sa ovcema malo sena ovi jaganci lepo napreduju,dali neko moze da mi kaze u cemu je problem posto ovi sa manje koncentrata napreduju bolje nego ovi sa vise,jaganci su oko 25 kg samo ovi sto slabije napreduju su stariji 20 dana,dali je problem u ishrani ili mozda imaju problem sa parazitima,koncentrat hrana produkt 16 proteina ,jos da dodam jaganci su melezi bosanske pramenke sa ile de fransom.

"Samo koncetratom " ????
Ima li neko seno pored koncetrata. Ako dobro citam po jagnjetu 1,25 kg koncetrata dnevno.???
Ako je sve u redu zdravstveno onda ide u tovu oko 2,5 kg konc. I 2.5 kg sena za 1kg prirasta. (Faktora ima prilicno tako da ovo nije sveto pismo )
ЕРЦОВ
Korisnikov avatar
MIRKOPOZEGA

Teme: 9
Pridružio se: 20 Avg 2012, 23:58

Re: Ishrana jagnjadi

Nepročitan postod MIRKOPOZEGA » 28 Maj 2019, 10:21

Gastabajter je napisao:Sva razlika je u mleku!!!
Nema bez mleka nista!!!

Jasna razlika dok jaganjad sisaju,medjutim sta cemo u tovu jagnjadi ?
To je ona razlika izmedju kombinovanih rasa i tovnih.
Skoro smo uporedjivali meso (pecenje) pramenke i meleza Idf X pramenka iz istog stada ,i to na vecu kolicinu(2 kom.pramenka 2 kom.melezi).Razlika je bila Brutalna .Grla 45-50 kg (šilježad) U bas konzervativnoj sredini sto se tice poimanja ukusa i kvaliteta mesa...Zavlado je totalni muk i neverica.
Sisancad idu u pecenjare kao.pozeljna,medjutim starije kategorije i dalje preovladjuju u domacinstvu kao konzum varijanta.
Takodje kod ranije zalucene jagnjadi opet tovnost dolazi do izrazaja.Ako hocemo jagnjiti ovcu famoznih 3x u 2 godine opet jagnjad treba zaluciti sto pre 60-70 dana starosti .Tovne rase pre krecu da uzimaju hranu,kasnije u tovu opet imaju prednost itd..
Tako da Na Zalost niko se nije potrudio da pramenke (svih sojeva) unapredi .

Bas me interesuje problem jagnjadi kod Jon-a,i ako je u pitanju podloga Bosanska pramenka (totalno losa tovnost )
ЕРЦОВ
Korisnikov avatar
MIRKOPOZEGA

Teme: 9
Pridružio se: 20 Avg 2012, 23:58

Prethodni

Povratak na Ishrana