• Advertisement

Korišćenje silaže u ishrani ovaca

Iskustva i savetu u vezi prehrane ovaca

Moderatori: todor, mikica jovanovic

Followers: Branko

Re: Korišćenje silaže u ishrani ovaca

Nepročitan postod miladinovic » 09 Dec 2013, 09:17

Malo o tome koliko koja rasa jede
Zeljko je radio mali ogled,5 romanovskih ovcica teskih oko 37-38 kg i ovnic od nekih 55 kg,imaju livadsko seno po volji i smesu koncentrata od nekih 16 % proteina po volji
Dnevno pojede njih 6 izmedju 2,9 i 3 kg te smese, sa senom se samo zezaju tj pojedu samo najlepse delove.
Ovu kolicinu hrane pojedu 3 "bela " jagnjeta njihove tezine lagano:)
miladinovic

Teme: 32
Pridružio se: 21 Avg 2012, 09:04

Nepročitan postod miljko » 09 Dec 2013, 22:23

Ono sto je jos bitno da se napomene jeste da li se ta hrana iskoristi za odrzavanje telesne mase ili za prirast. Ne znam koliko su stare te ovcice od 37-38kg ali znam da smo na zadnjem zalucenju imali prosek iznad 30kg sa koji dan vise od 2,5 meseci. Jagnje koje napreduje 400-500gr dnevno a ima i onis sa vecim prorastom,ima prava da pojede i 1 kg zrnaste hrane ako moze. Sve vreme pricamo o nekoj ekonomicnosti i zaradi ali kako se zaraditi na nekom jagnjetu koje ne znam koliko je tesko sa 3-4 meseca kad su ovcice 37-38kg?
Sve ove ovce koje gledamo po netu nisu porasle na vazduhu vec se tu ozbiljno hrani kao i u bilo kojoj grani stocarstva.
miljko

Teme: 2
Pridružio se: 23 Avg 2012, 11:07

Nepročitan postod miladinovic » 09 Dec 2013, 23:59

miljko je napisao:Ono sto je jos bitno da se napomene jeste da li se ta hrana iskoristi za odrzavanje telesne mase ili za prirast. Ne znam koliko su stare te ovcice od 37-38kg ali znam da smo na zadnjem zalucenju imali prosek iznad 30kg sa koji dan vise od 2,5 meseci. Jagnje koje napreduje 400-500gr dnevno a ima i onis sa vecim prorastom,ima prava da pojede i 1 kg zrnaste hrane ako moze. Sve vreme pricamo o nekoj ekonomicnosti i zaradi ali kako se zaraditi na nekom jagnjetu koje ne znam koliko je tesko sa 3-4 meseca kad su ovcice 37-38kg?
Sve ove ovce koje gledamo po netu nisu porasle na vazduhu vec se tu ozbiljno hrani kao i u bilo kojoj grani stocarstva.

Te ovcice i dalje rastu ,takva im je rasa, koja raste sv edo 6. godine, i krajem aprila ce dati potomke sa 99% verovatnocom da ce prosek biti 2 po grlu a one ce tada imati 14-15 meseci
miladinovic

Nepročitan postod miljko » 10 Dec 2013, 00:17

Raspravljali smo vise puta o tome ali ja ne mogu da shvatim da ovca koja se pari sa 38kg i ojagnji sa 45 moze da odgaji 2 jagmnjeta koja sa 4-5meseci mogu da imau po 30kg (ili neku drugu kilazu jer sve sto je starije od 5 meseci je sve manje jagnje) a da pri tom jede kao zec.
miljko

Pridružio se: 23 Avg 2012, 11:07

Nepročitan postod miladinovic » 10 Dec 2013, 00:24

miljko je napisao:Raspravljali smo vise puta o tome ali ja ne mogu da shvatim da ovca koja se pari sa 38kg i ojagnji sa 45 moze da odgaji 2 jagmnjeta koja sa 4-5meseci mogu da imau po 30kg (ili neku drugu kilazu jer sve sto je starije od 5 meseci je sve manje jagnje) a da pri tom jede kao zec.

Uzmes i probas, kad vec ne verujes nikome...Ni ja nisam verovao da jagnje od 5 dana pocinje da jede dok nisam dobio prvu rom jagnjad i uverio se sam...
One su malo zapustene i trebale bi imati bar 10ak kg vise da su imale uslove koje sada imaju...
miladinovic

Nepročitan postod Sika » 03 Jan 2014, 18:28

Evo sta je ovih dana na meniju ovcicama i kozicama. 80% neka livadska trava 20% lucerka + mleveni jecam dodavan kao inokulant (na 1500kg - 100kg)

Slika

Slika
www.romanovsrbija.rs

Nije znanje samo znati,već je znanje-znanje dati !!
Korisnikov avatar
Sika

Teme: 6
Pridružio se: 21 Avg 2012, 20:59

Nepročitan postod Sika » 29 Avg 2014, 18:58

Bice R'ane bice R'ane. :)

Slika
www.romanovsrbija.rs

Nije znanje samo znati,već je znanje-znanje dati !!
Korisnikov avatar
Sika

Teme: 6
Pridružio se: 21 Avg 2012, 20:59

Nepročitan postod MIRKOPOZEGA » 20 Nov 2015, 21:59

Korisnikov avatar
MIRKOPOZEGA

Teme: 9
Pridružio se: 20 Avg 2012, 23:58

Nepročitan postod Gastabajter » 14 Feb 2018, 18:56

Ova tema je totalno zamrla a nezasluzuje to nimalo!!!
Ja sam ove godine silirao As 160 silazni hibrid jedanaest prikolica sa metarskim nastavcima.Trebalo bi da je to oko 30tona!!!
I odusevljen sam kako je ovce rado jedu.
Cini mi se da koliko god da sipam one bi pojele I olizale jasle.
Tako da uzimam spremanje silaze kao obavezu, bez koje se nemoze I nesme docekivati zima!!!
Ja imam jos po mojoj nekoj racunici do kraja marta da dajem ovcama, I gotovo!!!
Ali vec razmisljam koji hibrid da sejem.
Dali da ponovim As ili mozda nesto drugo, bolje!!
Cujem da je I Zp 666 odlican.Koliko je to istina neznam.

Voleo bih da malo ozivimo temu ako je moguce!!!
Gastabajter

Pridružio se: 25 Jul 2016, 09:48

Nepročitan postod misi » 14 Feb 2018, 21:52

Meni je isto u planu da probam silazu ove godine u jesen da pravim , mislio sam posle kosidbe zobi da posejem kukuruz ali ja moram da biram neke ranije sorte zbog stizanja za silazu .
Secam se kao klinac cale je sejao , neznam cije ali mu se secam broja 704 , uvek je bio vislji od ostalih kukuruza i klipovi su bili dosta veliki ovo sam naveo samo zato jer za silazu sejan u optimalnom roku treba birati sorte kasnije i sa vecim porastom zbog vece mase za silazu . Gledao sam par brosura sa sortama i pretezno sto se nudi kao silazni kukuruz ubedljivo imaju najvislje stabla , mada puno faktora utice na porast biljaka trebas pogledati u tvojoj okolini koje sorte su najvislje i medu njima birati .
Nemora da znaci da sto je dobro u mojoj okolini da ce biti dobra i kod tebe .
misi

Pridružio se: 08 Feb 2017, 12:08

PrethodniSledeća

Povratak na Ishrana