• Advertisement

Saveti za početak

Teme uopšteno vezane za poljoprivredu, vesti, obaveštenja, zakoni, uredbe i ostalo.

Moderator: PoljoForum

Followers: NikolaTodorovic, XUSTLER

Re: Saveti za početak

Nepročitan postod Deda Lala » 06 Jan 2016, 22:45

Никола,тај извор ће за неколико година бити скупљи него све зграде на твом имању.Али,садашњост у оваквој држави је сачулатац.Наравно,ако си намерачио да нешто предузмеш на пољу гајења биљака може да буде добитна комбинација за блиску и даљу будућност.Поред пута,има воде,а ни потенцијални купци нису далеко само да паметно припремиш земљу и уз помоћ мањих машина и прикључака за њих приход мора да дође.Мораш да знаш да кукњава околине долази из више разлога,или незнају и не умеју,или су превише шкрти и"поносни" да затраже стручну помоћ коју наравно треба платити,или би им био потенцијална конкуренција па да те на време уплаше и одврате од наума.
Одговор на питање шта од биљака гајити зависи од тога каква ти је земља у свим аспектима и балнеолошки квалитет воде.Мораш да урадиш анализу тла на макро и микро елементе и доступност тих елемената гајеним биљкама и анализу на могуће патогене,а анализу воде на састав и проценат минерала у њој као њен квалитет за пиће.Ти резултати ће бити кључни за одговор шта сејати или садити.Такође набави мало озбиљне литературе о компостирању биљних остатака а и литературе оорганском гајењу биљака.Размишљај у том правцу.
Незнамо ни податак о микроклими,ветровима,пролећним маглама и мразевима....
Deda Lala

Teme: 1
Pridružio se: 08 Dec 2011, 00:13

Nepročitan postod Kurkela » 06 Jan 2016, 23:10

Sto ja nemam dobar izvor vode. Uf, sta bih uradio!
Sa tom vodom koju god kulturu da radis mozes da doguras do skoro duplog prinosa, sto se tice klasicnog ratarenja.
Ali prava je steta to ne iskoristiti u proizvodnji voca, povrca. Ipak je to lepa parcela 1 ha.
Korisnikov avatar
Kurkela

Teme: 49
Pridružio se: 03 Dec 2011, 01:05

Nepročitan postod NikolaTodorovic » 07 Jan 2016, 05:43

Drago mi je sto sam procitao ovo, to me dodatno motivise da uspem u svojoj nameri :)
Znaci pocetak svega je analiza zemljista..Trebace tu dosta para uloziti da se zemljiste oporavi i pripremi jer su to uglavnom livade i vocnjaci.Nema oranica..Na dva mesta po 20 ari imam detelinu pa ne znam kakvo je tu tlo a ta detelina se nalazi bas blizu izvora..Moram prvo da ulozim u ciscenje samog izvora od mulja, kamen vec imam kojim bih ga sazidao i zastitio od daljeg odranjavanja..Bice muka u prvih par godina dok ne kupim svu mehanizaciju a onda vec mogu sve sam da radim a do tada cu morati da placam usluge traktora i ostalih masina..Ja sam spreman da ulozim zato sto imam neke kolicine sume u juznom delu Srbije za koje imam kupce, nije neka lova ali dosta moze da pomogne da se pokrenem iz mrtve tacke..
Razmisljao sam dosta o organskoj proizvodnji hrane i moram da vam pomenem nesto..Paradajz koji sam sadio u svom dvoristu 2015 godine nije bio tretiran APSOLUTNO NICIM..Dakle pesticidima, prehrane preko lista itd..Znaci samo klasicno zalivanje i ciscenje baste..Basta je bila bas onako mala, par redova.Necete verovati kakav je rod bio..Paradajz PREUKUSAN, bilo je ogromnih komada a bilo je i jako sitnih velicine kajsije..Mozda je godina bila takva ali znam da se godinama unazad nijedan paradajz nije "rodio" bez tretiranja..Svi bili u cudu :)
Hvala vam na savetima i srecan Bozic svima koji slave!
Javljam se uskoro
NikolaTodorovic

Teme: 2
Pridružio se: 02 Jan 2016, 12:32

Nepročitan postod XUSTLER » 16 Jan 2016, 18:49

E ovako, posto od ove godine krecem u neku povrtarsku proizvodnju trebace mi neki saveti oko detalja poput vrste semena/rasada i recimo najboljeg vremena za sadnju nekih biljaka... Inace dosta toga i znam jer sam od malena pa do pre nekoliko godina provodio vreme kod babe i dede na selu ali me sve to detaljnije zanima, a s obzirom da sam nezaposlen i da na selu vise nikoga nema, ja bih preuzeo to... U dvoristu imam 3-4 ara baste i jos 50 ari njiva u blizini... E sad, proizvodio bih deo za pijacnu prodaju (licna tezga) i deo u vidu organskih proizvoda... Mogu da dodjem i do manjeg plastenika... Zanima me sta je najbolje saditi sada u februaru-martu i sta i kada saditi u plasteniku... Svi saveti su dobrodosli :)
XUSTLER

Pridružio se: 16 Jan 2016, 18:26

Nepročitan postod Kurkela » 16 Jan 2016, 21:20

Najbolje je da prelistate teme, tamo imate okvirno kada se sta radi.
Da se ne ponavlja svaki put isto.
Korisnikov avatar
Kurkela

Teme: 49
Pridružio se: 03 Dec 2011, 01:05

Prethodni

Povratak na Poljoprivredne teme