• Advertisement

Servo upravljac na IMT 539

Moderator: PoljoForum

Followers: boban

Servo upravljac na IMT 539

Nepročitan postod razarach » 03 Dec 2011, 17:18

Ovako sam ja resio ugradnju serva na stari traktor
Slika Slika Slika Slika Slika Slika Slika Slika Slika Slika Slika Slika
Vise vredi sto zena ustedi nego sto muz zaradi
Korisnikov avatar
razarach

Teme: 4
Pridružio se: 03 Dec 2011, 14:56

Re: Servo upravljac na IMT 539

Nepročitan postod Robins » 03 Dec 2011, 19:02

Jedan kupac mi je pričao da je ugradio servo na Rakovici 60 ali nikako da odem do njega i snimim šta je uradjeno. Volan na Rakovici mi je kao za bildere a još na tako težak volan jedan radnik mi je udari točkom u drvo pa je sad propast. Ne pomaže ni često podmazivanje.
Korisnikov avatar
Robins

Teme: 83
Pridružio se: 02 Dec 2011, 13:45

Nepročitan postod zorancile » 03 Dec 2011, 19:03

Rzarach, opiši malo šta si radio? Od čega je pumpa? To je servopojačivač?
Korisnikov avatar
zorancile

Teme: 23
Pridružio se: 02 Dec 2011, 17:17

Nepročitan postod boban » 03 Dec 2011, 21:39

Naj jednostavnije i naj jeftinije rešenje,Svaka čast.Ima i varijanta sa orbitrolom koja je malo skuplja.
Korisnikov avatar
boban

Teme: 2
Pridružio se: 29 Nov 2011, 21:40

Nepročitan postod razarach » 04 Dec 2011, 01:09

@zorancile
Koriscena je pumpa serva od mercedesa 123, za koju je iskrojena noseca ploca #8mm izbuseni otvori po meri za pricvrscenje, i ukrucena sa zadnje strane jednim flahim da se poniste moguće deformacije.
Pumpa je pogonjena remenikom, remenica istog je na pumpi vec postojala, a druga je napravljena od polipropilena ili polietilena, vise se i ne secam, i ugrađena je izmedju nosaca ventilatora i vodene pumpe, pri cemu je ventilator sa svojim nosacem pomeren unapred za debljinu remenice, oko 20-tak mm.
Na pumpu postoji posuda za hidraulicno ulje tako da nije bilo potrebe dogradjivati dodatno, sa dva hidro creva se ulje dovodi i vraca iz glave upravljaca.
Glava upravljaca je koriscena od ako se ne varam mercedesa 814 ili 817 (kamion) koja je puzni prenosnik sa putujucim kuglicama, ali potpomognuta hidro pritiskom. Glava upravljaca ima jednu izlaznu gurajucu sponu, ali obrnutog smera, tako da sam ja morao da sponu na rukavcu levog tocka okrenem za 180 stepeni (u polje) da bi dobio desni okret upravljaca - desni smer tockova i obratno. To se moze resiti i jednim malim parom ravnih zupcanika u nekom kucistu na letvi upravljaca. Jbga tada sam hteo da samo ispitam rad ovog sistema, koji se pokazao prvoklasno, tako da je tako i ostalo nista nisam preradjivao.
Prednji tockovi su medjusobno spojeni jednom sponom koja putuje ispod hladnjaka a iznad mosta, jedino je u ovom slucaju smetalo donje crevo rashladne tecnosti iz hladnjaka koje je preradjeno u duzi luk (pomocu dva creva pod 90 stepeni i jednog komada metalne cevi od 80-tak mm)

@boban
Jeste sa orbitolom skuplje, ali sam se ja tada bacio u male inovacije, koristio ono sto sam imao, tako da su troskovi bili 0 dinara/eura, a rezultat prvoklasan.
Korisnikov avatar
razarach

Nepročitan postod zorancile » 04 Dec 2011, 14:13

Svaka čast za trud.
Ova kombinacija nije loša jer ipak možeš da ga naviješ i kad je ugašen motor. Sa orbitrolom je to jako teško.
Korisnikov avatar
zorancile

Teme: 23
Pridružio se: 02 Dec 2011, 17:17

Nepročitan postod razarach » 04 Dec 2011, 23:03

Kada budem dogodine kupovao traktorcinu (neka starudija 60-90 konja), gledacu da nema servo, jer cu ja to njemu napraviti, ima da kida...
Vise vredi sto zena ustedi nego sto muz zaradi
Korisnikov avatar
razarach

Povratak na Ručni alati i mašine