• Advertisement

aparati za zavarivanje

Moderator: PoljoForum

aparati za zavarivanje

Nepročitan postod Johnny » 20 Apr 2012, 22:13

Trazim aparat za zavarivanje u domacinstvu,neznam koji odabrati,ima ih jako puno na trzistu, dvoumim se izmedju invertorskih mma ili mig mag co2 aparata,posto sam pocetnik,sa kojim aparatom se lakse pocinje variti? koji je dobar za zavarivanje limova i debljih cevi i flahova,neki univerzalni aparat?

razmisljao sam o mig mag co2 iskrin 210a ali skup je bogami oko 700e bez boce, a ovi mali invertorski mma aparati su jako zgodni samo me interesuje dali on moze da vari i limove i tanje metalne ploce? sa co2 do 160a monofazni sam cuo da je dobar samo za limove i tanje flahove, dok za zavarivanje debljeg metala treba jaci bar 250a trofazni i to kosta preko 1000e,,pa se dvoumim, a aparat ce mi trebati za zavarivanje u domacinstvu opravku poljomehanizacije i sl. tako da koji mi preporucujete?
Korisnikov avatar
Johnny

Teme: 8
Pridružio se: 03 Dec 2011, 15:57

Re: aparati za zavarivanje

Nepročitan postod MONTOYA » 20 Apr 2012, 22:26

ja planiram da kupim co2 ali meni treba prvenstveno za limove,za deblje stvari imam končara
Daj Bože zdravlja a biće para
Korisnikov avatar
MONTOYA

Teme: 24
Pridružio se: 02 Dec 2011, 17:23

Nepročitan postod Goran23 » 21 Apr 2012, 12:21

@Johnny
Ja imam Walter atom 180 (rel,invertor). Sto se mene tice najbolji je kad se pogleda odnos cena-kvalitet.Ima 3 godine garanciju,proizvodi se kod nas ima znaci servis u BG i rezervni delovi,nije skup a performanse sto puta bolje nego kod kineza i sigurno su tacne:180A/30%,140A/60%,110A/100%
Slika
Korisnikov avatar
Goran23

Teme: 6
Pridružio se: 13 Dec 2011, 20:00

Nepročitan postod mirko 015 » 21 Apr 2012, 16:15

Ja imam 2 komada,stari Varstroj veliki i Koncar.Posto smo familijarno zavarivaci a i otac mi je specijalizovani atestirani zavarivac,ja nemam atest jos,ali mogu vam pomoci koliko mogu u ovoj oblasti.Svako ozbiljnije varenje materijala preko 1,5mm se radi aparatom,a sa CO2 limovi.Vare ljudi i debelo sa CO2 ali on nemoze kvalitetno da otopi dva materijala u procesu varenja,varovi CO2 su krti,nemaju tu jacinu ali su za pocetnike i one koji nemogu da vladaju rukom dobro odlicni jer nema sljake.Iz iskustva vam kazem,pomenuti Co2 za 700 eura jeste prava stvar i za mene sve ispod toga je nula.To vazi i za elektro aparat,znaci nista ispod 145A i mora da ima dobru tezinu.I naravno elektro aparat koji ima ventilator i zastitu zbog pregrevanja bolje zaobici nego bacati pare bezveze.Moj aparat je znao u cugu da izgura 2 kutije elektrode sa minimalnim pauzama,znaci jedna elektroda za drugom.Ako jos nesto treba samo pitajte.
Korisnikov avatar
mirko 015

Teme: 19
Pridružio se: 04 Dec 2011, 23:42

Nepročitan postod milos bota » 21 Apr 2012, 20:27

Mirko mislim da nisi u pravu kada kažeš da co2 nemože da vari deblje materijale,meni je čovek iz sente napravio co2 aparat 290A i samo vari na trofaznu i radim sa zicom 1-1.2 mm kadsa se pojača na max progorevo sam pločevinu od15 mm
Korisnikov avatar
milos bota

Teme: 27
Pridružio se: 04 Dec 2011, 13:06

Nepročitan postod rebeljac » 21 Apr 2012, 20:46

sa CO2 se može sve variti. kvalitet vara na debljim materijalima, tj. kvalitet spoja, nije kao kada se zavari elektrodom. CO2 je jednostavniji i lakši, za početnika kao i za tanje matrerijale. elektrolučno je , po meni, kvalitetnije.
каква би тишина настала када би људи говорили само оно што знају!великодушност често прелази у слабост!
Korisnikov avatar
rebeljac

Teme: 32
Pridružio se: 02 Dec 2011, 20:20

Nepročitan postod milos bota » 21 Apr 2012, 20:53

Ja odkada sam kupio co2 stari varstroj nisam više koristio
Korisnikov avatar
milos bota

Teme: 27
Pridružio se: 04 Dec 2011, 13:06

Nepročitan postod rebeljac » 21 Apr 2012, 21:22

mali kiks, elektrolučno je i jedno i drugo. pristalica sam varenja klasičnom elektrodom koja, naročito kod debljih materijala, vezuje varom uz mnogo veću temperaturu ( time je spoj kompaktniji) i pri uobičajenom hlađenju ne dolazi do delimičnog kaljenja samom tim i drugačije strukture kao što se to dešava prilikom varenja CO2 aparatom. nepobitno je da je varenje CO2 jednostavnije i lakše za korišćenje. ko se navikne teško se odvikava. ko god da je vario ili vari ima svoje načine i mišljenje koji je način bolji ili lakši. dok ne probaš nećeš znati! još nešto tanje materijale je puno teže variti elektodom nego sa CO2. ako misliš da variš samo poljomehanizaciju(oplate, limove,po neki nosač i sl.) verovatno će ti CO2 više odgovarati!ako je za deblje cevi .... elektroda. moje mišljenje!
каква би тишина настала када би људи говорили само оно што знају!великодушност често прелази у слабост!
Korisnikov avatar
rebeljac

Teme: 32
Pridružio se: 02 Dec 2011, 20:20

Nepročitan postod Vasiljevic » 21 Apr 2012, 21:43

Godinama imamo aparat ručne izrade, koji je uradio još u mladosti, moj komšija Nedić, vrhunski majstor. Radi bez najmanjeg kvara preko 40 godina. Moj predlog za CO2 je da ima najmanje 200 ampera, zbog kvaliteta zavarivanja. Sve ispod toga nije ni za šta drugo osim limova debljine do 2mm.
Биће још горе, пре него што дођу НАШИ.
Korisnikov avatar
Vasiljevic

Teme: 10
Pridružio se: 02 Dec 2011, 20:47

Nepročitan postod Johnny » 22 Apr 2012, 12:24

mene jos zanima dali invertor 160 180 A Moze da vari limove na kombajnu ili prikolici,naravno sa tankim elektordama i na maloj amperazi i kakav je to kvalitet vara?

naravno posto sam zagrejan za mali invertorski aparat s kojim cu poceti da ucim sa zavarivanjem elektordama,koji mi preporucujete da uzmem? do 300evra naravno
Korisnikov avatar
Johnny

Teme: 8
Pridružio se: 03 Dec 2011, 15:57

Sledeća

Povratak na Ručni alati i mašine