• Advertisement

Zimska Rezidba

Agrotehničke mere u voćarstvu, iskustva i saveti

Moderator: PoljoForum

Favorites: pera0507
Followers: draganpan, SaleZmaj

Zimska Rezidba

Nepročitan postod kicca » 08 Dec 2011, 21:00

Neki su priveli kraju neki rade a neki cekaju prolece tako ukratko stoji stvar sa rezidbom strucnjaci preporucuju rano prolece kada prodje opasnost od jakih mrazeva medjutim onima koji imaju vece povrsine nije za cekanje i zure da otkace sto pre.
Ja sam do sada uvek radio u prolece ali zbog problema organizacione prirode/ znaci nemoz to da bude kad ja hocu i bog/
i dosta obaveza u tom periodu uvek nessto kalemimo,trapimo,sadimo odlucio sam da ove godine svo voce na rodu uradim u januaru a ostavim samo mlado u fazi formiranja za prolece posto cu to svojerucno da radim inace dnevnice su oko 25-35€ za dobrog rezaca mada je zima dan je kraci ali ako je sreca nije steta :-bd
Korisnikov avatar
kicca

Teme: 5
Pridružio se: 02 Dec 2011, 22:46

Re: Zimska Rezidba

Nepročitan postod FruitBoy » 09 Dec 2011, 19:11

Pa da, kako gde, cena je ta! Oko 30e, sve zavisi od dogovora! :D
@kicca, šta imaš sve da orežeš?

Strpljenje je moć. Vremenom i dudov list postaje svila!
Korisnikov avatar
FruitBoy

Teme: 6
Pridružio se: 03 Dec 2011, 18:17

Nepročitan postod kicca » 09 Dec 2011, 23:15

Pa za ovu godinu imam
2.200 Nektarina 4. godina
300+- Sumadinka 5. godina
1.500 vinova loza 7. godina
920 sljiva proletos sadjena jedan deo uradjena letnja drugi nije
i u pogodbi sam da kupim 1ha oblacinske visnje 5. godina s tim sto je dosadjivano 30% jer se nije primilo odmah ako se dogovorimo i to ulazi u pricu
Nije to puno mada ja nisam kucci pa to malo komplikuje ali jbg sta je tu je :-c :)]
Korisnikov avatar
kicca

Teme: 5
Pridružio se: 02 Dec 2011, 22:46

Nepročitan postod zupa100 » 11 Dec 2011, 13:22

Slika Slika

Kada smo kod rezidbe šljive, evo par slika. Šljive su ove godine u 4-oj godini, čač. lepotica, obavljena u avgustu zelena rezidba. Čeka se rano proleće za glavnu rezidbu. Tačno se vidi lastar koji je odrezan na 40-ak sm od osnove.
Pitao bih vas cenjeni forumaši, na kojoj visini od osnove da režem ove šljive s proleća?
Hvala unapred!
Bolje junački pobeći, nego kukavički poginuti!
Korisnikov avatar
zupa100

Teme: 13
Pridružio se: 02 Dec 2011, 21:48

Nepročitan postod FruitBoy » 11 Dec 2011, 23:52

Bojim se da ne mogu puno da ti pomognem, jer ne razumem šta tačno hoćeš da pitaš? Na koji letorast misliš?

Korisnikov avatar
FruitBoy

Nepročitan postod zupa100 » 12 Dec 2011, 07:36

FruitBoy je napisao:Bojim se da ne mogu puno da ti pomognem, jer ne razumem šta tačno hoćeš da pitaš? Na koji letorast misliš?

Izvinjavam se ako nisam bio jasan. Evo ovako Ramene grane će ostati po tri i dve su savijane, vidi se na slici.
Pošto su ovog proleća (ramene grane) rezane na 40 - 45 cm. (vidi se jasno), na koliko da ih režem od osnove? Da li da ih odrežem 40+50cm, pa da budu na 90cm. ili da ih režem još više gore?
Hvala unapred!
Bolje junački pobeći, nego kukavički poginuti!
Korisnikov avatar
zupa100

Teme: 13
Pridružio se: 02 Dec 2011, 21:48

Nepročitan postod FruitBoy » 13 Dec 2011, 00:24

Otprilike tako....koliko mogu sa slike da procenim na toj visini negde se nalazi jedna lepa grana koja ide napolje na svakoj od tih ramenih. Prevedi ih na tu bočnu i taman kolko treba ćeš raširiti krunu! Ako treba još neka sitna korekcija, to takođe možeš uraditi bez većih problema i bez puno razmišljanja!

Korisnikov avatar
FruitBoy

Nepročitan postod Era » 26 Dec 2011, 09:46

Srđane, tek sam sada video slike tvojih šljiva. Šljive su previše otišle u visinu, treba ih rezidbom na neku bočnu granu spustiti. Još nije kasno da se formira piramidalna kruna. Ja bih čačkalicama razveo prvi sprat bočnih grana da budu pod uglom od 45°, s tim što bih svake sledeće godine povećavao ugao sledećeg sprata po 5°. Nije dobro savijati grane, da imaju luk, kao na slici, zato što posle na luku izbijaju stalno vodopije. Treba se truditi, ako je moguće, da savijena grana bude prava celom dužinom i orezati je na vrhu na neku spoljnu bočnu granu, dužine bar 30 cm. Na voćki, kojoj se formira kruna, mesto rezidbe /na bočnim granama/ sledeće godine, u odnosu na prethodnu godinu, trebalo bi da bude udaljeno bar 60cm.

Nadam se da se Miroslav slaže sa mojim razmišljanjem.

Korisnikov avatar
Era

Teme: 19
Pridružio se: 02 Dec 2011, 20:29

Nepročitan postod dfiskal » 26 Dec 2011, 13:05

Eeee...tako se to radi....Zna cika pos'o...
Post coitus omni annimali tristae est! (Posle snosaja sve zivotinje su tuzne!)
Korisnikov avatar
dfiskal

Teme: 1
Pridružio se: 05 Dec 2011, 08:53

Nepročitan postod FruitBoy » 27 Dec 2011, 23:30

Jasna stvar! :D

Inače, naišao sam još pre mesec i po dana na lika koji je tada orezao svoj zasad kajsije i to veoma loše. Aj što vreme nije za to, nego još i način kako je odrađen.

Korisnikov avatar
FruitBoy

Sledeća

Povratak na Agrotehnika