• Advertisement

Заштита воћака од зечева, срна и др..

Agrotehničke mere u voćarstvu, iskustva i saveti

Moderator: PoljoForum

Заштита воћака од зечева, срна и др..

Nepročitan postod cukaneca » 05 Nov 2012, 06:13

Zečevi nanose velike štete kako u mladim tako i u starim zasadima voćaka.Najveće štete od zečeva nastaju u zimskom periodu kada su duboki snegovi i kada nemaju druge hrane. Štetu nanose tako što gule koru sa debla i grana i oštećuju cvetne pupoljke. Štete koje nastaju od zečeva su velike i učestale. Obnova oštećenih stabala od zečeva i drugih divljači je teška, a ponekad i bezuspešna, što zavisi od stepena i mesta oštećenja na stablu. Ukoliko su manja oštećenja kore sa jedne strane voćaka dovoljno je premazati kalem voskom ili fitobalzamom pa će oštećena kora da se obnovi. Ako je kora oštećena oko celog debla u vidu prstena dužine od nekoliko santimetara, kora ne može da zaraste pa se tako oštećena stabla uglavnom osuše.

Najbolja, a ujedno i najskuplja zaštita od zečeva i drugih divljači je ograda od pletene žice oko celog zasada.

Najstariji i najednostavniji metod je obmotavanje debla i donjih delova ramenih grana raznim izolacionim materijalima. U praksi se najčešće koristi talasasti karton (lepenka), impregnirani papir, karton i dr. Papir se izreže na uske trake 5 do 10 cm i spiralno uvija oko debla od zemlje pa naviše obuhvatajući i donje delove ramenih grana. Ovako uvijena debla istovremeno su zaštićena i od niskih temperatura. Ne preporučuje se upotreba polietilenskih folija i drugih plastičnih materijala jer ispod njih dolazi do kondezacije vode. U proleće ovaj materijal treba skinuti sa debla voćaka.

Zaštita od zečeva i druge krupne divljači izvodi se i specijalnim mrežicama od tvrde plastike ili pocinkovane žice. Postavljaju se odmah nakon sadnje i ostaju da štite voćke u naredne 3-4 godine.

Jedan od načina zaštite od zečeva je i primena hemijskih preparata, odnosno primena repelenata (sredstva koja svojim mirisom odbijaju divljač).Preparati koji se koriste su : KUNILENT, KUNITEKS, KEMAKOL, KERVAKOL i dr. Za premazivanje debla i ramenih grana najčešće se koristi Kunilent, a njegovo dejstvo traje od 50-70 dana zavisno od koncentracije. Po isteku ovog perioda mora se ponovo vršiti premazivanje. Ne preporučuje se primena ovog preparata kod podizanja mladih zasada sa sadnicama gde su korišćeni desikatori (sredstva za prevremeno skidanje lišća), jer je u toku zime otežana njihova razgradnja pa može izazvati sušenje kore pa i čitave voćke. Premazivanje stabla i grana treba obaviti po suvom vremenu kada je temperatura iznaad 10 0 C.

Protiv zečeva mogu se koristiti i stara užegla slanina ili mast čiji sloj nesme biti debeo jer može izazvati sušenje debla. Takođe, može se koristiti riblje ulje i druge masne materije koje odbijaju divljač. Ribljim uljem ne premazuje se deblo i grane već se koriste premazani štapići koji se vezuju za stabla.
Dipl.Ing Živomir Nikolić

У ограђеном делу где ми пасу овце покушавао сам да засадим покоју тополу.. То је била немогућа мисија све док нисам почео да их премазујем са крвљу закланих животиња коју бих оставио да се усмрди па тек онда премазивао стабла..
Korisnikov avatar
cukaneca

Teme: 124
Pridružio se: 02 Dec 2011, 16:24

Re: Заштита воћака од зечева, срна и др..

Nepročitan postod bojan » 10 Mar 2013, 15:05

nakon desetak godina intenzivnog bavljenja vocarstvom probao sam svasta da bih zastitio mlade sadnice. u mom slucaju postavljanje ograde skoro da je nemoguce jer je potreban veliki novac da se realizuje (vocnjaci na vise parcela) za neke parcele potrebno i po par KM ograde. stitili smo sa svacim pocev od mreza za fasadu pa do mreza za voce, premazivali kunilentom i sl. i sve je imalo nekih nedostataka, najgore se pokazalo premazivanje kunilentom i tu su nam zecevi naneli veliku stetu. kod mrezica zecevi su nas zaobisli imalo je par pokusaja da pocepaju mrezu ali su na kraju odustali ali su zato misevi bez problema u podnozju sadnice oglodali koru , napravili prsten bez kore i te su se sadnice osusile. na kraju sam se odlucio za savet majstorovic petra pece iz krnjeva ( KREC- MAST I VODA)
i prvi put nismo imali nikakvih gubitaka . zeceva je bilo ali okrecene sadnice nisu dirali. na kraju reda su radnici zaboravili da okrece dve sadnice i njih su ogulili...
Znanje je dosadno, neznanje je mnogo zanimljivije. Kada znamo, svi znamo isto, a kada ne znamo, svako ne zna drugačije.
bojan

Teme: 7
Pridružio se: 16 Dec 2011, 13:40

Nepročitan postod draganpan » 10 Mar 2013, 20:25

Ne dirajte zeceve i srne, za nas lovce, blagodeti nasih terena. I oni moraju necim da se bave =)) :))
Ko hoće naći će način, a ko neće naći će opravdanje
Korisnikov avatar
draganpan

Teme: 8
Pridružio se: 01 Dec 2011, 21:20

Nepročitan postod steva mrstanac » 25 Feb 2014, 09:13

Pitanje za iskusne. Jesenas posadjene sadnice jabuke i nakon krecenja i stavljanja pvc flasa zecevi su uspeli da ostete. Nisu velika ostecenja ali fali kore najvise u duzini pet santimetara (ne kruzno) ovde onde na ponekoj. Pitanje je kako da ih zalecim dali da uvijem necim ostecena mesta ili sta?
Korisnikov avatar
steva mrstanac

Teme: 4
Pridružio se: 29 Feb 2012, 13:04

Nepročitan postod rebeljac » 25 Feb 2014, 09:28

поздрав. зец не једе кору у круг него је цера и кида од земље према крошњи. требало би да помогне свежа балега. намажи и умотај крпом. вегетација креће, велика је вероватноћа да ће срасти.
каква би тишина настала када би људи говорили само оно што знају!великодушност често прелази у слабост!
Korisnikov avatar
rebeljac

Teme: 32
Pridružio se: 02 Dec 2011, 20:20

Nepročitan postod steva mrstanac » 25 Feb 2014, 09:32

Ok hvala.
Korisnikov avatar
steva mrstanac

Teme: 4
Pridružio se: 29 Feb 2012, 13:04

Nepročitan postod Jovan vocar » 10 Feb 2017, 20:49

Poštovanje, voćarstvom se bavim već 12 godina. Imao sam raznih problema, od bolesti preko štetočina i korova. Sve je lako uz pravilno korišćenje pesticida. Medjutim zečevi i srne su mi stalno ulazili u voćnjak i nanosili velike štete. Probao sam prvo mrežice pa kunilent i razna druga sredstva ali ništa mi nije pomaglo. Poslednje 2 godine koristim KORAKOL - firma KOREKT iz Topole i za svaku je preporuku. Problema više nemam. Zečevi ne prilaze stablu, valjda ih miris odbija! Šta god da je razlog, ja više taj problem nemam! %%-
Jovan vocar

Pridružio se: 10 Feb 2017, 18:50

Nepročitan postod ivrad » 04 Feb 2018, 01:20

Како се користи овај балзам и колико дуго сигурно штити воћку? Произвођач наводи да је то балзам за премазивање и зарастање рана и оштећења. Ја верујем у ваше искуство. Ово је драгоцено за мене јер свако стабло увијам натрон папиром што је једини сигуран начин заштите и то само ако није висок снег!
ivrad

Pridružio se: 25 Feb 2013, 18:29

Nepročitan postod misi » 04 Feb 2018, 20:55

Ja sam pravio sredstvo od ovcijeg loja i posto nisam mogao nabaviti riblje brasno koristio sam kostano , namazao vocke u jesen i do proleca nisu mu prisli zecevi . Moja je pravljena napolju jer uzasno smrdi dok je vruc posle je okej . Kupio sam loj i u jednom kotlicu sam na dvoristu kao svinjski mast izpeko i na kraju ubacio kostano brasno pet minuta i pustio da se ohladi i namazao vocke .
misi

Teme: 2
Pridružio se: 08 Feb 2017, 12:08

Nepročitan postod ivrad » 13 Feb 2018, 23:48

Који однос треба да буде лој и коштано брашно? Кад се охлади то се стврдне, како онда мажеш-наносиш на стабло и гране биљке?
ivrad

Pridružio se: 25 Feb 2013, 18:29

Sledeća

Povratak na Agrotehnika