• Advertisement

borovnica

Iskustva i saveti, vrste i načini proizvodnje

Moderator: PoljoForum

Favorites: MiffaUE
Followers: JOVANA VRACARIC, AcoGM

Re: borovnica

Nepročitan postod Goda » 15 Apr 2013, 23:12

Pozdrav svim uzgajivačima borovnice.
Imam zasad borovnice na površini od 35 ari u selu Vranovcu kod Jagodine. Borovnice sam posadio, na bankovima, krajem Marta 2012. god. Uradio sam navodnjavanje sistemom kap po kap. Ono što nisam uradio, a planiram, je protivgradna zaštita i zasenjivanje. Molim sve koji imaju iskustva sa ovim sistemima da mi se jave.
Goda

Pridružio se: 15 Apr 2013, 22:56

Nepročitan postod rajicevojezero » 18 Dec 2013, 17:46

Gajenje borovnice

Borovnica je po mnogo cemu specificna biljka. Pripada grupi jagodastih vocaka i veoma je znacajna i korisna sa aspekta hranljivosti i lekovitih svojstava ploda. Vrlo malo je iskorišcena u odnosu na mogucnosti koje pruža.
Borovnica je dugovecna biljka i njena eksploatacija traje od 20 pa do 50 god i više. Jedna je od najskupljih vocnih vrsta i za podizanje 1 ha zasada košta oko,.... Ostatak teksta mozete procitati na http://poljomarket.rs/blog/261-gajenje-borovnice
rajicevojezero

Teme: 7
Pridružio se: 03 Jun 2012, 13:11

Nepročitan postod nenad » 04 Jan 2014, 20:08

Tema se stisala jer nema onih koji bi da podele ono sto znaju. Sta da vam kazem. Kod mene je sve onako kako treba . Ove godine sam probao na tacno 200 sadnica nesto sasvim drugo. Mislim da to niko nikada nije uradio ali mislim da cu uspeti.
Posto se bavim i razmnozavanjem borovnica dosao sam na ideju da na sasvim drugi nacin dodjem do oziljenih reznica borovnice . Nadjem ja na netu neke kolutice [ jiffy -7 saksije ] kada se napune vodom lice na male busencice i odlicne su za oziljavanje i pikiranje svih sadnica . Narucim ja ali ne da bih oziljavao nego da vidim [ interesuje me ] sta je to u njemu. Spominju neki Spangum treset koji je najbolji.
Pa ceke reko ja , zar ne mogu da ustanovim od cega su te saksijice .
Posto se odlicno razumem u sve te raznorazne preparate dodjem do zakljucka da u tim saksijama nema nista drugo do mumificirana mahovina busenjaca . Spangum treset nije nista drugo do trulo lisce i trava koja se godinama talozila i bez prisustva kiseonika prosto pretvorila u nabijeni kompost .
Gde toga ima . I(ma ga svuda po barama i rekama , narocito pored obale ali samo na preko 1 000 metara n.visine .

Drugari.... ne umem da postavim link nekog ruskog sajta o gajenju i razmnozavanju borovnice ali pokusacu ovako pa pogledajte .
www.samsebesadovod.ru ukucajte na jutubu. Neki covek Evgenij Fedotov, Lepo objasnjava sve u vezi razmnozavanja biljaka . listajte pa ukucajte na srpskom [ razmnozenie galubiki gibridnie] Meni je lako ali odlicno znam ruski.
Mozete i ovako . Ukucajte na googlu www. Jandeks.ru pa isto o razmnozenie.......

Ima sve to na Svet biljaka forum a ovde ne umem ni slike da postavim a ni linkove .
Da vidite u kakvu zemlju /treset rusi sade borovnicu. To sam ja jos odavno znao dok sada mnogi propagiraju sve i svasta pa cak i NPK. djubriva .
borovnici je potrebno samo KP. kalijum i fosfor ali samo ako se tokom leta jave ozegotine sa donje strane lista . Ako se pak jave ozegotine po obodu lisca tu je problem nedostatak vode i nista drugo.
voda je najveci preduslov za uspesno gajenje borovnice . Nemoj da vas neko uci i prica svasta . I svinje mogu da se hrane travom i liscem i nece uginuti ali se ne mogu i utoviti.
Nije sve u vestackim djubrivima . Svega toga ima u prirodi i niko ne baca vestacka djubriva .

Sam princip oziljavanja borovnice je nesto veoma zanimljivo i ne bas tesko. Moraju da se ispostuju neka osnovna pravila i sve ce biti u redu.
To sto neki pisu i govore meni je muka da citam i slusam.
Pisao sam sta i kako treba raditi sa zimskim a sta sa letnjim reznicama . Borovnica je jedina biljka kojoj za oziljavanje nije potreban hormon .
potrebne su neke druge stvari a to su najvaznije , voda i temeperatura i malo paznje i ljubavi.
Nece to tek da se zabode u treset i da se ode na more ili u provod . Mora da si pored njih i to svakog dana . Reznice borovnice su veoma podlozne infekcijama ali imamo razne fungicide.
Najuspesniji nacin je nacin oziljavanja pod vestackom izmaglicom. u plasteniku na parapetu [ iznad zemlje ] se zabadaju reznice u kvalitetan supstrat i odozgo se orosavaju najsitnijim cesticama vode .
Mnogi misle da je za oziljavanje najbitniji kvalitetan treset i dovoljno vlage ali nikom da padne na pamet da spomene rec ,,,orosavanje ,, Zasto u Kolumbiji sve sto padne sa drveta , mislim na listove i grancice,, odmah se oziljava. Vlaga i toplota .
Mozete vi po ceo dan sedeti pored plastenika i bdeti nad reznicama ali nije li lisce i reznice pod konstantnom vodom nema nista od toga . voda je ta koja najvise podpomaze oziljavanje . Najbitnije je da list bude uvek vlazan a ne zemlja ili treset. Povecanjem vlaznosti treseta dolazi do truljenja reznica .
Zatim zaboravio sam da kazem i ovo.
To je najvazniji deo.
Kada se uzimaju reznice mora se voditi racuna kakve se reznice uzimaju. Ne moze tu bilo koja nego se prvo pravi pregled ispravnosti reznica .
Svi dobro znamo da se lakse oziljavaju reznice koje su zdrave i vitalnije .
Reznice koje su savitljive imaju u sebi vise azota [ N] i mnogo se teze oziljavaju. Znaci nama su potrebne reznice koje u sebi imaju vise ugljenih hidrata a manje azota .
Takve reznice su cvrste i tvrdje . E sad kako da ustanovimo da li u reznici ima vise azota ili vise ug.hidtrata .
Uzmite 2 % rastvor joda i potopite reznice u taj rastvor u trajanju od 1 minuta . Tamnije obojen presek na reznici je znak da reznica ima viska ug.hidrata i da je odlicna za oziljavanje . Drugari , ugljeni hidrati diktiraju pojavu kalusa na donjem delu reznice a ne nacin oziljavanja i zalivanja i td.
Veci procenat ug. hidrata u reznicama , veci je i postotak oziljavanja .
Zato na kraju da kazem da za uspesno oziljavanje je najbolje da reznice imaju visok postotak ugljenih hidrata i veoma mali opistotak azota . visak azota ne valja nikako.
Probajte i slobodno pitajte sta vas zanima , stojim na raspolaganju i ove 2014. godine . Do kada cu to je tajna jer idu godine .

Pozdravljam vas i sa velikim izvinjenjem Srecna vam svima Nova godina .
Cuvajmo endemske biljne vrste od unistenja i zaborava
sinadinovicnenad@yahoo.com
aronija-crnaoskorusa.com
svet biljaka forum
nenad

Teme: 10
Pridružio se: 25 Feb 2012, 22:28

Nepročitan postod JOVANA VRACARIC » 14 Sep 2015, 19:29

POLJOPRIVREDNO GAZDINSTVO KREMNA, VRACARICI POCELO JE SAVREMNU PROIZVODNJU PILJEVINE, STRUGOTINE NA SPECIJALNIM MASINAMA PRIVEDENIM ISKLJUCIVO NAMENI GRANULACIJE ZA ZASADE BOROVNICA.
KONTAKT 064 14 12 049. 060 605 5005
http://i60.tinypic.com/2nu69l4.jpg[/IMG]

http://i61.tinypic.com/2hdwnq9.jpg[/IMG]

http://i57.tinypic.com/msjbbs.jpg[/img]

http://i61.tinypic.com/2ciid13.jpg[/IMG]
JOVANA VRACARIC

Teme: 2
Pridružio se: 14 Sep 2015, 18:53

Nepročitan postod JOVANA VRACARIC » 24 Sep 2015, 21:10

JOVANA VRACARIC

Teme: 2
Pridružio se: 14 Sep 2015, 18:53

Nepročitan postod jovanjovanovic » 05 Sep 2016, 12:40

Prodajem sadnice zbunaste borovnice, jednogodisnje, dvogodisnje, visegodisnje... Zovite posle 15h na 0659201118.
jovanjovanovic

Pridružio se: 05 Sep 2016, 12:35

Nepročitan postod marina97985 » 17 Jun 2017, 12:11

Da li neko prodaje ili zna nekoga ko ima za prodaju polovne saksije zapremine 40 litara?
marina97985

Pridružio se: 17 Jun 2017, 12:08

Nepročitan postod AcoGM » 29 Jun 2017, 16:30

Vrece-saksije oko 50l. Izradjene od kamionske cerade cija je garancija 10g.
Po savovima je varena. Na nitnama ojacana. Za vise informacija pozovite.
0641923612 SlikaSlika

Послато са SM-G900F уз помоћ Тапатока
AcoGM

Pridružio se: 26 Jun 2017, 18:40

Nepročitan postod Nebojsa95 » 07 Mar 2018, 18:42

Postovanje svima
Planiram na prolece da podignem zasad borovnica na oko 30 ari,pa bih hteo malo da se informisem oko same sadnje.Razmisljam da li da sadim u saksije ili banak?
Pa ako ima neko nekih iskustava molio bih za neki savet.
Koje su prednosti mane jednog i drugog i koji je po vama metod bollji.hvala vam unapred
Pozdrav
Nebojsa95

Pridružio se: 07 Mar 2018, 18:35

Nepročitan postod MiffaUE » 07 Apr 2018, 19:23

Pozdrav svima. Nov sam ovde. Planiram zasad od oko 20 do 30 ari. Zemlja je jako losa, pa planiram borovnice u saksijama. Iako imate iskustva ili neke novine, zelim da saznam.
MiffaUE

Pridružio se: 07 Apr 2018, 19:07

PrethodniSledeća

Povratak na Voćne vrste