• Advertisement

Proizvodnja u zasticenom prostoru

Iskustva i saveti, vrste i načini proizvodnje

Moderator: Kurkela

Followers: Miladin, ALEKSA75

Re: Proizvodnja u zasticenom prostoru

Nepročitan postod Deda Lala » 24 Avg 2012, 22:26

ДА би знали шта је добро и квалитетно мора да се проба и оно друго.
Мора да сам погрешно објаснио,не ради се о томе да ви показујете шта ви лично радите у повртњаку већ да ли и којим препаратима третирате биљке
и у којим количинама.
Све док контрола употребе хемијских средстава не буде свеобухватна биће овако.И биће и тровача и отрованих.
Иначе у средњој пољопривредној школи предмет: производна пракса има примера дневника.Уџбеник је пар стотина динара.
Deda Lala

Teme: 1
Pridružio se: 08 Dec 2011, 00:13

Nepročitan postod topalovic » 24 Avg 2012, 22:51

To sto se objavljuje na tv-u i novinari serviraju je cista glupost...Svi nasi preparati na dozvoljenoj listi su kontrolisani na biljkama i karenca je uvek dodata za par dana...Tako imamo apsurd da preparat "aktara" u EU ima karencu 3 dana a kod nas 7 dana...D nenabrajm jos mnostvo preparata....Nase liste pesticida sto se tice radne i konzumne karence su rigoroznije nego liste u EU...A savest povrtara mu naleze da radi po upustu a one price od novinara da se jedno prska i prodaje a neprskano ostavlja za sebe je cista laz i glupost.....Dodjite i uverite se kod mene ja sve prskam cak i moja deca to jedu a isto to povce prodajem i na pijaci...Iskustvo,vreme primene,i pravilna upotreba hemije moze se postici samo ako se oseti na svojim ledjima.....
Celi život malo traje,puno uzima,a malo daje.
Zato živi,ne misli na krizu jer život je jedan i nema reprizu!
Srbija je vecna dok su joj deca verna!!!!
Korisnikov avatar
topalovic

Teme: 7
Pridružio se: 02 Dec 2011, 18:04

Nepročitan postod dragon » 25 Avg 2012, 16:09

Ne kažem ja ništa, ali velika većina ljudi ima mišljenje da seljaci jedno proizvode za sebe a drugo za prodaju. Sad je pitanje otkud ljudima uopšte takva ideja i kako se toliko proširila. Sigurno je da više štete od toga, nego koristi. Što se tiče te knjige za poljorivrednu školu, bilo bi zanimljivo videti koliko je učenika, kad dođe kući objasnilo korist od tog dnevnika, pa sad to koriste na svojim seoskim domaćinstvima. Brojka se verovatno kreće oko nule, ko ne veruje neka pogleda domaći film "Klip", videće sadašnjost.

Ali ovo je ipak tema o proizvodnji u zaštićenom prostoru. Imo bi jedno pitanje u vezi staklenika, kolika je pošeljna njihova visina. Razmišljao sam što niži to se lakše zagreju. Ali ne mogu nigde naći neke preporuke oko te vrednosti.
dragon

Pridružio se: 09 Avg 2012, 11:27

Nepročitan postod Torlak » 27 Avg 2012, 00:20

dragon je napisao:..... Razmišljao sam što niži to se lakše zagreju.....

Свакако,али све зависи шта у њему планираш да гајиш.
Висину пластеника често "диктира" његова ширина тј. укупна дужина пл. цеви коју савијаш,... а висину стакленика често диктира свота са којом располажеш ;).
За гајење пресађеног расада никад нисам правила нижи од 2,20-2,50,мислим да је то добра доња граница.Вероватно би ова висина одговарала и за бели лук.
Само је Један земљом ходао који ме никад није продао
Torlak

Teme: 8
Pridružio se: 29 Feb 2012, 20:24

Nepročitan postod Kurkela » 28 Avg 2012, 21:01

Sto se tice proizvodnje i hemiskih preparata. Mahom su to prazne price da proizvodjaci ne tretirano
gaje za sebe, a tretirano za trziste. Verorovatno da ima i takvih, ali u malom broju.
Svi tretiraju povrce, neko vise, neko manje.
Bitno je ispostovati karencu.
Ni jedan normalan proizvodjac nece pstiti tamo nekog da mu ''ispitiva'' po povrtnjaku.
Treba paznju usmeriti na velike koji su u svakom slucaju postedjeni, a niko ovde nema pojma kakve se tu ''zastite bilja'' odradjuju.

Sto se tice visine objekta za gajenje povrca, manja povsina je u ranoj povrtarskoj proizvodnji u prednosti.
Bas zbog tog gore navedenog, brzeg zagrevanja prostora.
Veca visina se posebno pokazala dobro ove godine kada su temperature bile ekstremno visoke.
Ako vec pravite staklenik, plastenik moj savet je sto visi.
Korisnikov avatar
Kurkela

Teme: 49
Pridružio se: 03 Dec 2011, 01:05

Nepročitan postod dragon » 02 Sep 2012, 15:06

Da to sve stoji, ovo za visinu sam slično čitao nedavno, da su imali koristi od visokog plastenika, samo što su gajili cvece. Ali princip je isti, jer biljke su biljke.
Sad što se tiče beleženja rezultata u dnevnik, videćemo kako će to biti. Postoji mogućnost da će nas pritisnuti sa strane, ono kao progres je u pitanju.
dragon

Pridružio se: 09 Avg 2012, 11:27

Nepročitan postod Torlak » 02 Sep 2012, 15:56

Кад се човек ухвати у неки посао требао би обавезно сам себе да притиска (ма брига државу да л` ћеш знати своју калкулацију ил следеће године да л` ћеш уопште и постојати као произвођач).
Ја сам то записивање тако схватила.Цвеће не радим већ неколико година али ако бих зимус решила имам СВЕ у мом тефтеру(5-огодишњи рад) и то је мени благо,да могу брзо да сагледам и одлучим и да се не премишљам...како бешеее сааад,чиме да прскам,колико да растворим,...итд. Да л ће `они` и кад тражити ил не,.. баш ме брига.
Само је Један земљом ходао који ме никад није продао
Torlak

Teme: 8
Pridružio se: 29 Feb 2012, 20:24

Prethodni

Povratak na Proizvodnja u zaštićenom prostoru