• Advertisement

Grejanje plastenika

Iskustva i saveti, vrste i načini proizvodnje

Moderator: Kurkela

Grejanje plastenika

Nepročitan postod rajicevojezero » 18 Dec 2013, 17:53

Nasao sam jedan teks o grejanju plastenika, mislim da obuhvata dobar deo problematike.

Pored svetlosti, temperatura vazduha unutar objekta značajna je za razvoj biljaka pri proizvodnji. Grejanje biljaka pomocu sunceve energije je od velikog znacaja. Pored svetlosti, koja je glavni faktor za odvijanje fotosinteze, solarno zračenje transformiše se u toplotnu energiju, podizuci temperaturu vazduha, podloge, ostalih sadrzaja i biljaka.Poznato je da je suncevo zracanje u velikoj meri smanjeno tokom jeseni i zime, kada je oblacno vreme dominantnije, a ista ta energija je krajnje neophodna za pravilan razvoj biljke.
Ostatak teksta sa grafikonima moze se procitati na : http://poljomarket.rs/blog/259-grejanje-staklenika
rajicevojezero

Teme: 7
Pridružio se: 03 Jun 2012, 13:11

Re: Grejanje plastenika

Nepročitan postod SIDINAC » 25 Dec 2013, 23:36

svaki tip grejanja oduzme polovinu ako ne i vise od ukupne zarede kulture u zatvorenom prostoru.zato ja na primer tragam za nekim alternaativnim/originalnim nacinom grejanja,samo tako mozemo dobiti ono sto svi ovde zelimo a to su NOVCI.
SIDINAC

Teme: 1
Pridružio se: 14 Sep 2013, 10:16

Nepročitan postod zorancile » 25 Dec 2013, 23:38

Na biomasu?
Korisnikov avatar
zorancile

Teme: 26
Pridružio se: 02 Dec 2011, 17:17

Nepročitan postod Kurkela » 25 Dec 2013, 23:53

Uf, skoro sam posetio jednog proizvodjaca koji se bavio par godina proizvodnjom povrca u grejanim objektima.
Ranije je radio klasiku, a takodje I sada radi klasicno. Grejanje je napustio pre par godina, jer mu nije bilo ispativo.
Povrsina blok plastenika je nekih 25-30 ari. Sve odradjeno u fulu, ali tesko se uklapao.

Kod tog proizvodjaca sam vodio jednog rdugog, koji tek sada krece u taj vid proizvodnje, ali on ima klasicne plastenika koje ce grejati posebno.
Planira da to odradjuje na bio-masu.

Licno, nikada ne bih se upustao u takvu proizvodnju.
Korisnikov avatar
Kurkela

Teme: 49
Pridružio se: 03 Dec 2011, 01:05

Nepročitan postod SIDINAC » 04 Jan 2014, 22:57

ne bre drugari,ja nisam mislio na bio masu vec neki vid parnog grejanja ali bez radijatora vec sa cevima po zemlji i vaduhu,i pec na na bio masu niti sta drugo vec na loz ulje dobijeno iz starih auto guma..gori ko ludo a njegova cena dobijanja je toliko smesna da ja nemem reci...drugim recima grejanje bi bilo smesno jeftino a moze i kuce da se greju na to isto loz ulje,to sam proverio super radi
SIDINAC

Nepročitan postod Deda Lala » 04 Jan 2014, 23:58

Интересантно,молим да боље то објасниш.
Deda Lala

Pridružio se: 08 Dec 2011, 00:13

Nepročitan postod ivan » 05 Jan 2014, 09:25

SIDINAC je napisao:ne bre drugari,ja nisam mislio na bio masu vec neki vid parnog grejanja ali bez radijatora vec sa cevima po zemlji i vaduhu,

Ovdje je razlika samo u peći a sve dalje je isto za sve tipove grijanja. A zašto ne na biomasu, kod nas Mađari dolaze i kupuju svu slamu koju mogu da kupu i voze u Mađarsku. U Virovitici se gradi velika energana koja će raditi na bio masu znaći da se isplati. U Varaždinu postoji veliki pogon za preradu starih guma mislim da je jedini u Hrvatskoj ali ne prerađuju gume u ulje za loženje. Pitanje je dali se to uopće isplatii dali je to uopće moguće napraviti sa zadovoljavajućim rezultatima.

@JuRa izračunaj si jedna bala slame ako imaš svoju balirku koliko te košta ako nemaš ti ima tvoj drugar. Prva paprika pa sve do pred kraj maja košta nešto više od tri eura koliko paprike možeš nabrat za dva mjeseca po toj cjeni a kupci maltene stoje u redu pod uvjetom da koristiš grijanje a za sada slama je najjeftinija sve drugo su samo priče. Kuća od 200m2 troši oko tisuću bala godišnje temperatura 24c nema svoju balirku a grijanje košta 500kn godišnje to je nešto manje od 70 eura.
Pozdrav.
Svi me ljudi raduju svako na svoj način, netko svojim prisustvom, a netko svojim ODSUSTVOM
Uzalud je nečiji intelekt visok, čak i na nivou genija ako mu je karakter ravan nuli.
ivan

Teme: 3
Pridružio se: 18 Dec 2011, 19:58

Nepročitan postod JuRa » 05 Jan 2014, 11:45

Moj komsija je probao sa sasom od kukuruza jedne godine i vratio se na ugalj.Zasto je to uradio ako je ovo povoljnije?
Kod mene u selu ima proizvodjaca koji vrse DOGREVANJE u plastenicima i to rade iskljucivo na ugalj.Tezak je to posao,stalno se nocu dezura, obilazi.Da ima zarade na taj nacin,ima je, i ko moze to da uradi i ima sredstava neka proba.Ja nemam struju tamo gde su mi plastenici pa o tome i ne razmisljam,a i da je imam verovatno ne bih.
Nije isto grejati kucu koja je ususkana,uradjena izolacija i plastenik u njivi.Uostalom svako zna za sebe sta mu je najbolje,pa prema tome se i organizuje.
Ivane te cene paprike kod nas nema,a i kada bih to radio na taj nacin to sigurno ne bi bila paprika nego krastavci.
Nasa planeta je najlepsa na svetu
Inicijativa je kada sam sebi stvaras sanse!!!!!!!
Korisnikov avatar
JuRa

Pridružio se: 18 Dec 2011, 22:29

Nepročitan postod ivan » 05 Jan 2014, 18:38

Svatko zna šta mu je najbolje, naveo sam papriku zato što postže dobru cjenu. Plastenici se barem kod nas sve više griju na slamu iz razloga što nije pronađeno ništa jeftinije, osim dizalica topline samo što su tu početna ulaganja prevelika.
Svi me ljudi raduju svako na svoj način, netko svojim prisustvom, a netko svojim ODSUSTVOM
Uzalud je nečiji intelekt visok, čak i na nivou genija ako mu je karakter ravan nuli.
ivan

Pridružio se: 18 Dec 2011, 19:58

Nepročitan postod SIDINAC » 06 Jan 2014, 22:42

ovako,to je ustvari parno grejanje sa malim korigovanjem i kombinovanjem grejnih tela u zatvorenom prostoru(plasteniku) a najzanimljiviji je izvor toplote i energent koji koristi za pravljenje toplote.izvor je stara dobra u narodu poznata naftarica koju sam malo prepravio i prilagodio mom energentu ali nista posebno,to bi svako mogo da uradi samo treba da ima pec na naftu,elem,opsije se cela pec duplim izvarenim sudom od nesto debljeg lima cija zapremina koriguje pre varenja sa povrsinom koju pec treba da greje(parnogrejci to znaju da proracunaju)i ostavi se cev ulaz u taj sud i izlaz iz njega gde se stavlja i pumpa da okrece vodu kroz sistem,to je ukratko o peci.a sad energent,napravio sam spravicu koja sluzi da se pod uticajem toplote u njoj vrsi hemiska reakcija sirovine,a sirovina je stara auto guma,i tada se oslobadja gas cije gasenje stvara takozvanu sirovu,neprociscenu smesu koja se sastoji od 22% teskih ulja,28%loz ulja,oko 45% nafte i 5% benzina...svi ovi sastojci odlicno gore iprave super temperaturu a zbog gustine ne trosi se puno,osim teskih ulja koja su dosta gusta i ona teze prolaze kroz dizne peci pa je zapusuju...a stare auto gume barem ovde u mom kraju se prodaju za 1din/kg ako se ne nadje i dzabe auvek se nadje.pa vi vidite koliko to grejanje moze da kosta ako od na primer 100kg guma dobije se 70-80 litra energenta koji moze odlicno da greje,a da ne pricam jos i o nafti koja isto moze da se koristi samo evo jos mi ne polazi za rukom da je uspesno odvojim od cele smese a da je ne pomesam,pa za sada je to po meni samo mnogooooo jeftin energent koji treba iskoristiti na pravi nacin.naravno nisam reko da sam ja sve ovo vec probao ali kroz oglede i u manjoj formi ali evo polako zavrsavam i veliku masinu za energent i samu pec spremam da je pustim u mrezu pa da vidim kako to stvarno radi u praksi..ja se izvinjavam sto sam bio ovako opsiran ali ne moze drugacije
SIDINAC

Sledeća

Povratak na Proizvodnja u zaštićenom prostoru