• Advertisement

Sistem rada pocetnika

Pcele, pcelinji proizvodi, iskustva i saveti

Moderator: PoljoForum

Sistem rada pocetnika

Nepročitan postod jocu-pcela-smiruje » 10 Feb 2018, 18:47

Zdravo,zovem se Jovan,nov sam na forumu,nov sam u pcelarstvu,prosle godine sam kupio 2 paketna roja i jednu kosnicu lr dobio na poklon od rodjaka,paketne rojeve sam uselio na satne osnove u kosnicu od stirodura rucne izrade,za 10-15 dana uz sirup izgradile su 5 osnova,matica nalegla i obnovio pcele u te dve kosnice,meda u kosnicama od paketnih roja nije nesto bilo za vadjenje pa to nisam dirao a u kosnici lr koju sam dobio na poklon sam izvadio 7 kila bagrema i dosta zaliha ostavio,pa sam jos jednom izvadio oko 5 kila i jos vise ostavio da tako prezimi,u toku te iste godine sam oksalnom prskao pcele 3 puta sve tri kosnice,nije bilo rojenja,nije bilo proliva pcela a bilo je vrlo malo varoe u kosnici lr koju sam dobio na poklon u kojoj je sace vec bilo jako i puno,na kosnicama od stirodura su zatvorene podnjace skroz a u kosnici lr (koju sam dobio prakticno gotovu)otvorena sa mrezicom.Evo sada u februaru 2018 bio je dan lep i suncan iz kosnica od stirodura,pcele su izlazile mirne i izgledaju mi normalno kada se krecu i kada lete a u kosnici lr nisam video ni jednu pcelu da je izasla,na sve tri kosnice nisam stavljao pogace nego sam ostavljao ram sa zatvorenim medom i tog lepog dana sam otvorio sve tri da bih video da u lr kosnici koju sam dobio ima jedna saka jada od pcela a ziva je i matica,meda nisu pipnule a stoji iznad njih samih,nema pcela ni na mrezi podnjace a ostala je samo jedna sacica,u druge dve kosnice od stirodura gde su paketni rojevi one kao da nije nista ova zima,pojele su med pa sam kupio pogacu i podelio na pola pa stavio po pola u svaku,nesto nisam lepo uradio sa lr kosnicom koja je bila prakticno gotova,imala je jako sace,jako drustvo,maticu 2 godine staru,vrlo malo varoe...

Pitao bih par stvari a i molio bih da mi se ne smeju iskusniji pcelari ako sam pogresio:

-Da li ima veze sto sam u dve kosnice od stirodura ostavljao prvi med a u trecoj vadio pa su zimele na slabijem medu koji ima manje polena?
-Da li sam trebao pogacu od pocetka umesto rama sa zatvorenim medom?
-Da li je lr kosnica stradala od varoe(a znam jos par komsija cije su pcele imale pred zimu 2 puta vise varoe i video sam da su u boljem stanju njegove sada)?
jocu-pcela-smiruje

Teme: 1
Pridružio se: 10 Feb 2018, 18:14

Povratak na Pčelarstvo