• Advertisement

Jaja sa mekanom ljuskom

Iskustva i saveti iz oblasti gajenja živinarskih sorti

Moderator: todor

Jaja sa mekanom ljuskom

Nepročitan postod tangua » 18 Jul 2015, 15:30

Oko 1.5.kupio sam u kombinatu 7 grahorastih koka koje su bile več odrasle i nakon 2 ili tri sedmice počele su mi nesti jaja. Sve dobro nesu samo što još uvijek dve imaju jaja sa mekanom ljuskom. Kokoši držim na ispustu velikom nekih100m2 poraslim travom. Hranim ih sa kukuruzom, tritikalom i ječmom sa dodatkom vitamina i minerala. Jer se bavim povrtarstvom svakodnevno dobiju i salate, krastavca i paradajza . Kod svih primječujem ne baš suvo i čisto perje oko kloake.
Pre mjesec dana nabavio sam i dva mjeseca stare orpingtone, koje sam do prije par dana držao odvojene od grahorasti i to samo sa mrežom, tako, da su bili stalno u kontaktu. Sada su zajedno i več su popriličnonavikli jedni na druge. Sada spavaju zajedno. Kod orpingtona ne primječujem prjavog pera na guzici. Orpingtoni vole krastavce a salatu baš ne naročito.
Molim za savjet oko jaja i mogučeg proliva i ako je u pitanju kakva bolest sa čime to liječiti. Puno vam hvala.
tangua

Teme: 1
Pridružio se: 11 Mar 2015, 19:18

Re: Jaja sa mekanom ljuskom

Nepročitan postod bosnjanac » 19 Jul 2015, 00:27

probaj sa taninom taj problem da resis on se proizvodi kod vas u sevnici na pakovanju imas uputstvo.
bosnjanac

Teme: 4
Pridružio se: 01 Jan 2013, 16:34

Nepročitan postod prof. dr. Seljak » 19 Jul 2015, 17:13

Zelena hrana doprinosi povećanju viskoziteta fecesa tako da to može biti uzrok. A što se tiče meke ljuske jaja to je posledica temperaturnog stresa i problema sa održavanjem optimalnog balannsa elektrolita u organizmu u uslovima visokih temperatura. Dodaj im sodu bikarbonu u obrok,tj u koncentrovani deo hrane i rešićeš problem.
prof. dr. Seljak

Pridružio se: 22 Apr 2012, 10:30

Nepročitan postod tangua » 19 Jul 2015, 19:50

Puno hvala obojici! Dr.Seljak - koliko po kokoši trebam dodat sode ? Hvala !
tangua

Nepročitan postod prof. dr. Seljak » 19 Jul 2015, 22:13

Nema na čemu, tu smo da se ispomažemo. To treba da se preračuna a sad nemam baš sad vremena ali računaj negde 10-15 grama po koki, javi rezultate... :)
prof. dr. Seljak

Pridružio se: 22 Apr 2012, 10:30

Nepročitan postod Maximus Ruralis » 22 Jul 2015, 16:27

10 do 15 grama po koki je previse.Tacnije za koji period treba da im se da ovolika soda bikarbona ? Ako koke jedu dnevno 100 do 150 grama zrnaste hrane ,plus ovi zelenisi sto im daje,to je veliko ucesce u obroku .

Da li na ispustu imas peska ili jako sitnog sljunka ? Ako nemas,dodaj im u neku posudu.Moze i vecu,jer koke vole da se ,,kupaju,,u pesku i posle im perje bude svetlo i lepo.
Moz da bidne,al ne mora da znaci...!!!
Korisnikov avatar
Maximus Ruralis

Teme: 13
Pridružio se: 09 Dec 2011, 21:47

Nepročitan postod tangua » 27 Jul 2015, 19:22

Evo, situacija se poboljšava i još samo po koji put ima koje jaje sa mekšom ljuskom. Svaki dan sam im umješao u hranu jednu kašiku sode a i za proljev jednu drvenog ugljena. Hvala na pomoči još jednom.
tangua

Re: kako kod koka dobiti meksu ljusku jajeta

Nepročitan postod Fruskogorac » 10 Mar 2018, 11:06

Stavljao sam jaja domacih koka u inkubator kada su se poceli leci pilici teze su izlazili zbog tvrde ljuske i opne kako krpz ishranu dobiti meksu ljusku
Fruskogorac

Pridružio se: 11 Dec 2017, 20:15

Nepročitan postod misi » 10 Mar 2018, 22:59

Kroz hranu mozes sa manje kalciuma da smanjis debljinu ljuske a u inkubatoru sa vise prskanja da pomazes kod pilenja , pre nego sto stavis jaja u inkubator uzmes i jednu razbijes da vidis za ljusku koje je debljine .
misi

Teme: 2
Pridružio se: 08 Feb 2017, 12:08

Povratak na Živinarstvo