• Advertisement

Jagnjenje ovaca i odbijanje jaganjaca

Iskustva i saveti iz oblasti gajenja ovaca i koza

Moderatori: todor, mikica jovanovic

Followers: draganpan, Branko, srdjan p

Re: Jagnjenje ovaca i odbijanje jaganjaca

Nepročitan postod ivi » 24 Jan 2018, 21:42

pa mislim da melezi su veci,i mogu da se jagnje,mislim onako laicki da ako ovca ima vise jaganjaca onda bi trebalo da su manji,sitniji.a il de frans mi odgovara zato sto ce da ima krupniju jagnjad,viddecemo kako ce da bude,potrebno mi je 2 godine da sa rom ovnom napravim oko 50 meleza,do tad cemo da vidimo
ivi

Teme: 12
Pridružio se: 25 Mar 2012, 13:56

Nepročitan postod misi » 24 Jan 2018, 22:01

Imam IDF ovce parene sa rom ovnom i meleza koja jeste dala jedno jagnje isto od roma i nisu bas najlaksa jagnjenja bila pa samo mogu zamosliti obrnuti scenario , moj ti je savet da poslusas iskusne kolege to radim i ja , ima tu dosta dobronamernih ljudi koji ce reci sta da necinis jer su oni vec platili tu skolu . Slusaj na casu da nebude sedi 1 :D
misi

Teme: 2
Pridružio se: 08 Feb 2017, 12:08

Nepročitan postod ivi » 25 Jan 2018, 00:13

u pravu si kolega @misi,ja to i radim celo vreme,uvek slusam onog ko zna,ima jedna bugarska poslovica koja kaze,,,,NE SLUSAJ VRAZLCA,NEGO PATLCA,,,,,to znaci u prevodu nemoj da slusas onog koji pogadja nego onog koji je vec iskusio
ivi

Nepročitan postod BRZAN » 25 Jan 2018, 17:18

ivi je napisao:u pravu si kolega @misi,ja to i radim celo vreme,uvek slusam onog ko zna,ima jedna bugarska poslovica koja kaze,,,,NE SLUSAJ VRAZLCA,NEGO PATLCA,,,,,to znaci u prevodu nemoj da slusas onog koji pogadja nego onog koji je vec iskusio

:) :) :) lepo receno!
Kolega vidim da juris Rom meleze iz nekog licnog iskustva napisacu par stvari mozda posluze :)
Kad kupujes Romanov Ovna kog ces pustat na bele ovce gledaj da kupis momka vrh genetike od odgaivaca koji imaju velika legla jer nisu ni svi Romanovski ovnovi isti.
Ovce koje melezis gledaj da budu sto vislje na noge,tipa Bergamo,Sjenicka itd.
Gledaj da zensku jagnjad koju ostavljas kao maticno stado budu pola Romanovska nema potrebe pustati 2x Romanovca gubis u konstituciji ovce koju cuvas u matici(sto znaci jagnjice sitnije jagnje) a ne dobijas nista vecu plodnost.
Kao terminalnog ovna ako odlucis IDF nikako ga ne pustaj na prveskinje jako rizicna jagnjenja,za mene je Sarole naj bolji.
Jedina mana Sarolea je sto po neko jagnje bude skroz golo i u melezenju i treba malo bolji objekat za zimska jagnjenja.
BRZAN

Pridružio se: 27 Maj 2015, 00:13

Nepročitan postod Gastabajter » 25 Jan 2018, 18:07

A jeli proban Sjenicki ovan na melezkinje?
Gastabajter

Teme: 3
Pridružio se: 25 Jul 2016, 09:48

Nepročitan postod BRZAN » 25 Jan 2018, 18:35

Gastabajter je napisao:A jeli proban Sjenicki ovan na melezkinje?

Ja ga nisam probao sad imam jednog kupio sam i probacu,al mislim da je isto sto i Virtemberg da daju krupniju jagnjad.
BRZAN

Nepročitan postod ivi » 25 Jan 2018, 19:21

moje meleskonje sto sam kupio od kolege ivanT su pustane na sjenickog ovcna ocekujem uskoro jagnjenje pa cu da vam prenosim iskustva,
kolega @BRZAN kad sam kupio rom meleze,jednom mi je jedan kolega napisao,DOBRONAMERNO da sam kupio na primer sjenicku ali umaticenu jer je bolje zbog subvencije,ali moje razmisljanje je ovakvo,,ako se juri zarada onda se ide na ssto vise jagnjadi,na primer rom daje 4 do 5 jagnjadi godisnje a sjenicka samo jedno,i plus subvencija to je skoro dva,a rom najmanje 4 pa koji je isplatljiviji,to svako zna,e tako sam ja razmislio pa sam kupio meleze,i idem do 50 kom,x 4 godisnje 200 komada,e od toga moze da se solidno zivi,bar mislim ili sam negde pogresio vreme ce da kaze
ivi

Nepročitan postod MIRKOPOZEGA » 25 Jan 2018, 20:10

Ko vas je slagao da sjenicka daje Samo jedno jagnje.
Lepa vam je racunica za 4 jagnjeta godisnje.Ja nesto ne procitah na ovom forumu da neko ima min.(minimum) 4 jagnjeta godisnje po ovci.Nit procitao nit video.Osim u teoriji.Mozda neko ostvari taj indeks,ali odgajenih 4.????
Mozda nekad i bude ,al nahvatati prosek visegodisnji.Jeste li Vi kolega Ivi nekad podgajili trojke i cetvorke,da vas ne pitam kako izgleda 50 ovaca i 130-140 jagnjadi.
Srecno Vam bilo,cujemo se vrlo brzo (za godinu-dve)
Zaboravljate da je tako nesto realnost ovcarstvo ne bi bilo na dnu lestvice stocarstva,a Romanovske niko osim Rusa ne bi mogao da ima.Vise bi brinuli o njima nego o S-500.
A i u drrzavama koje su se dokopale cudesne genetike broj grla im je na bazi statisticke greske.
ЕРЦОВ
Korisnikov avatar
MIRKOPOZEGA

Teme: 9
Pridružio se: 20 Avg 2012, 23:58

Nepročitan postod BRZAN » 25 Jan 2018, 20:18

Mirko Romanovki nije problem da ojagnji i odgaji 4 jagnjeta godisnje,to je cak i neki min.
Ne kazem da u svakom jagnjenju da 3,4 itd.to su vec price u koje ne bih da ulazim,al 2 jagnjeta tako reci uvek da i svakih 7-8 meseci se jagnje cak i melezi Romanovske krvi ne zaostaju puno.
Naravno ako su cuvane domacinski hrana,preventiva itd.
Poslednji put menjao BRZAN dana 25 Jan 2018, 20:21, izmenjena samo jedanput
BRZAN

Nepročitan postod Gastabajter » 25 Jan 2018, 20:19

Kolega@ivi racunica sa Sjenickim ovcama ti nije bas najbolja.
Kod mene su se sve parile van sezone bez ikakvih hormona.
20% se obliznilo prvojagnjenki.
Sto nas dovodi do zakljucka da ce u buducim jagnjenju taj broj dostici bar 50% od stada.
Posto sam vec objasnio da su policiklicne I plodne sad da izvedemo racunicu.
Recimo da pola stada da 2+2+1, a druga polovina2+1+1 plus subvencije.
To su tri jagnjeta godisnje!!!!
Prodaju priplodnog materijala takodje moram pomenuti.
Ipak jagnje kad se proda za 150€ je ipak fina cifra.

Vidite kolega moja racunica je malo drugacija!!
Ja smatram da ako drzava odrzi poslovanje da ce prednost biti u rasnim ovcama!!!
Moji melezi su tu i neprodajem ih.U slucaju da zakaze drzava.A to ce se znati u narednim godinama.

ps:
Nemojte iznositi neistine o jednoj rasI.
Kvarite opstu sliku o njoj u celini!!!
Gastabajter

Teme: 3
Pridružio se: 25 Jul 2016, 09:48

PrethodniSledeća

Povratak na Ovčarstvo i kozarstvo