• Advertisement

koje je najbolje vestacko mleko za dohranu jaganjaca

Iskustva i saveti iz oblasti gajenja ovaca i koza

Moderatori: todor, mikica jovanovic

Re: koje je najbolje vestacko mleko za dohranu jaganjaca

Nepročitan postod Servis Sladek » 09 Dec 2017, 20:36

odgovor za gastabajtera.pa kod coveka kojeg sam kupio jaganjce ovca se razbolela pa nije sisalo i takvo mi prodo.i neki su mu napolju promrzli pa im je vec sudbina bila losa.inace ja sam im davao sve povlastice kod mene ko svojoj deci,jer volim ovce.cak sam im boks ogradio stiroporom i stavio onu lampu sto greje
Servis Sladek

Teme: 2
Pridružio se: 19 Nov 2017, 19:23

Nepročitan postod Servis Sladek » 09 Dec 2017, 20:39

Zeza me internet.pa kos coveka od kog sam kupio jagnjad nisu sisali ovcu i promrzli su mu i takve mi prodao.inace kod mene su imali sve povlastice.cak sam i m i boks ogradio stiroporom i stavio onu lampu sto greje
Servis Sladek

Nepročitan postod Servis Sladek » 09 Dec 2017, 20:40

greska
Servis Sladek

Nepročitan postod Gastabajter » 09 Dec 2017, 20:59

Pa ti bi bio sampion kad bi takvu izmucenu jagnjad uspeo svu da izvedes.
Jagnje mora da unese kolostrum u organizam u roku od 24 sata.Prvenstveno zbog imuniteta, a I zbog pravilnog rada creva I svih organa u celini.
Ako je jagnje skvrceno I neveselo nemoj ga kupovati.
Mozes ti njima posle sve ugodjaje praviti ako je ono u startu jedva prezivelo, % pravilnog razvoja je minimalan.
Ako I prezive bice zakrzljala.

Sto se tice prehrane kolega Misi je to lepo objasnio.
Stim sto prvih barem 5 dana bilo bi pozeljno I jedno nocno prehranjivanje.
Stim da nikad neprelaziti 300 dl mleka u starijem dobu bas zbog prejedavanja jagnjadi koje rezultira prolivom.
Bolje vise puta dati ali u manjim dozama.
Gastabajter

Teme: 3
Pridružio se: 25 Jul 2016, 09:48

Nepročitan postod Servis Sladek » 09 Dec 2017, 21:04

hvala na poucnim savetima
Servis Sladek

Nepročitan postod misi » 09 Dec 2017, 21:12

Pokusavao sam podeliti vremenski da bude u jednakim intervalima ali da i ostale obaveze mogu da obavim a i ono nocno " gladovanje " im dobro dode da se izprazne .Ni to nije vise od 2-3 sata naspram ostalog doba dana ,
misi

Pridružio se: 08 Feb 2017, 12:08

Nepročitan postod Gastabajter » 09 Dec 2017, 21:25

@Misi.
Sticajem okolnosti I kod mene je bilo neprihvatanja jagnjadi od ovaca.
Prvo je se ovca hvatala I drzala da bi jagnje uzelo kolostrum, a sada ga uvek imam spremnog u zamrzivacu za nedaj boze.
Zatim smo praktikovali prehranu svakih tri sata dok jagnje neojaca.Max 10 dana a tek onda izbacivali nocnu prehranu, I onda prelazili upravo na semu koju ti praktikujes.Prvo u 6 ujutru, a zadnja prehrana oko 11.Pa izmedju razdelimo sate.Takva jagnjad kod mene se nisu uopste razlikovala od onih koje majke hrane.
Gastabajter

Nepročitan postod Gastabajter » 09 Dec 2017, 21:38

Moze da se izgugla tacna sema prelaska sa kravljeg na mlecnu zamenu u postotcima.Iskeno mrzime da trazim.
Ali je vrlo korisno znati.
I mene su ostro kritikovali(Mirko Pozega) bas u vezi mleka I prehrane jagnjadi.Dok sam neshvatis neke stvari I ukljucis logiku nema napretka.Ali zato postoji ovaj forum koji moze dati odlicne smernice za posao kojim se bavimo.
Naravno dok postoje ljudi koje svoje znanje nesebicno dele, a nemudruju bas previse.
Pozdrav za @Mirka.
Gastabajter

Nepročitan postod MIRKOPOZEGA » 09 Dec 2017, 21:56

misi je napisao:Taj neko ti je odma rekao prvo i osnovno pravilo da nemenjas mleko ako krenes sa jednim onda do kraja isto i nece biti problema , ja koristim zamenu za mleko od proizvodaca Patentco .

PatentCo kao i vecina drugih proizvodjaca ima samo zamenu za Telad.
Od domacih samo Bankom ima zamenu za Jagnjad Ekolak J ...
ЕРЦОВ
Korisnikov avatar
MIRKOPOZEGA

Teme: 9
Pridružio se: 20 Avg 2012, 23:58

Nepročitan postod misi » 09 Dec 2017, 22:11

Kodmene je ovca u prvom jagnjenju dala dva jagnjeta jedno prihvati drugo ne , aj reko ja sam nesto zeznuo sad drugo jagnjenje posebno u boks stavljena sama par dana pred jagnjenjem ojagnjila 3 jagnjeta sve ih olizala video sam da je i pustio prvo jagnje da sisa a ove druge dve kad su pokusale samo se vrtila , reko nervozna pa zato ovo je bilo oko 8 sati uveca sutra dan ujutru vidim da glavom odgurava od sebe to dve jagnje , lepo je vezao lancem na 70 cm da dohvati jasle ,vode i da legne . Drzao je pod kontrolom i morao sam priznati da nista od prihvatanja nece biti i lepo uneo jagnjad i onu sto je prihvatila i gospoda otisla pod ovna nece da doji ima da se jagnji i lepo joj objasnio kako ce se odvijati sledece jagnjenje , odma posle jagnjenja ima da pustim svako jagnje da posisa kolostrum makar je morao sedeci drzati dok jagnjad sisaju i gospoda odma posle toga ide kod ovna i ne interesuje me dali hoce ili nece jagnjad . Prosle godine sam isto imao jedno jagnje , drzao sam ovcu dok je jagnje sisalo i mleko je dala samo jagnje nije trpele pored sebe nakon nedelju dana nisam ni morao ulaziti samo sam jagnje ubacio ona stala u cosak i kad je nestalo mleka pocela da je odgurava onda sam vadio jagnje . Vremenski intervali bili isti kao sad na flasicu .
misi

Pridružio se: 08 Feb 2017, 12:08

PrethodniSledeća

Povratak na Ovčarstvo i kozarstvo