• Advertisement

pocetnik u ovcarstvu

Iskustva i saveti iz oblasti gajenja ovaca i koza

Moderatori: todor, mikica jovanovic

pocetnik u ovcarstvu

Nepročitan postod borans » 01 Avg 2015, 01:33

pozdrav svim clanovima foruma. ja sam bora iz novog sada. imam veliku zelju i volju da pocnem sa uzgojem ovaca. znanje mi se svodi na ono sto uspem da procitam na forumu i po internetu. ne mogu nigde da nadjem koliko je hrane potrebno spremiti za godinu dana za 50 ovaca koje bih gajio u stali bez pustanja na ispasu. nadam se da ce mi iskusniji ovcari pomoci u odgovorima
borans

Teme: 1
Pridružio se: 01 Avg 2015, 01:25

Re: pocetnik u ovcarstvu

Nepročitan postod IvanT » 01 Avg 2015, 09:51

Zdravo Boro,
U ovčarstvu sam malo jače od godinu dana, tako da, iako želim da pomognem, nemoj da ti samo moj savet bude zvezda vodilja.
Ukratko, traži malo i sve ćeš naći na internetu. Koliko ovca pojede varira od toga kolika je (kg), koliko puta godišnje se jagnji i koliko jaganjaca dovede na svet, koliko dugo doji jagnjad. Kad sve ovo sabereš naćićeš odgovor koji tražiš.
Ugrubo, ovca oko 50-60kg treba oko 1,2-1,3kg kvalitetnog sena dnevno samo za "preživljavanje". Mesec dana pred jagnjenje pored sena ide oko 200-400g koncentrata, a za vreme jagnjenja ugrubo ide oko 1kg(kvalitetnog) dnevno. Jagnje u početku ne jede puno, ali preko mesec i po, računaj min 300g dnevno...
Ovo su podatci iz tabela koje sam koristim, a viđao sam i drugačijih primera. Mada kad se sve sabere na godišnjem nivou, sve se svodi na slično.
Pozdrav i srećno!
Korisnikov avatar
IvanT

Pridružio se: 22 Maj 2014, 11:39

Nepročitan postod borans » 01 Avg 2015, 12:56

koji su koncentrati najoptimalniji za ovce, da li postoji neki koji se vecini dobro pokazao?
cuo sam da ovca ne sme da jede svezu detelinu, pa me zanima da li je to istina. koliko sam shvatio potrebno je samo da se malo prosusi.
Procitao sam da se moze hraniti i bundevom, jabukama, sargarepom (ako cena "dozvoljava"), i ne znam kako ili sa cim iseckati ili izrendati. da li postoji nema masina ili sve ide rucno
borans

Nepročitan postod IvanT » 01 Avg 2015, 20:40

Što se koncentrata tiče, čuo sam da je koncentrat za krave muzare dobar istovremeno i za ovce, ali nek neko iskusniji slobodno dopuni, ili ispravi.
Što se "alternativne hrane" tiče, jedino znam da se šargarepa daje ovcama u većim količinama, ali isključivo za zadovoljenje vitaminskih potreba. Hoću reći, ja sam razumeo da nije dovoljno hranjiva da bi se ozbiljnije računala u podmirenju energetskih i proteinskih potreba.
Vezano za koncentrat, verovatno je jedna od najjeftinijih opcija da ga praviš sam, koristeći se nekim od gotovih receptura (ima ih po internetu).
Korisnikov avatar
IvanT

Pridružio se: 22 Maj 2014, 11:39

Nepročitan postod Gružanin » 01 Avg 2015, 21:44

borans je napisao:koji su koncentrati najoptimalniji za ovce, da li postoji neki koji se vecini dobro pokazao?
cuo sam da ovca ne sme da jede svezu detelinu, pa me zanima da li je to istina. koliko sam shvatio potrebno je samo da se malo prosusi.
Procitao sam da se moze hraniti i bundevom, jabukama, sargarepom (ako cena "dozvoljava"), i ne znam kako ili sa cim iseckati ili izrendati. da li postoji nema masina ili sve ide rucno

Detelinu i lucerku ne smeju da jedu zato sto se naduju i mogu da lipsu . Ni zrno psenice ne smeju da jedu Ili ako dohvate nikako vodu ne smeju da piju inace kad nabubri psenica u buragu tesko ovci. Seno deteline i lucerke mogu da jedu dok se ne najedu .
Korisnikov avatar
Gružanin

Pridružio se: 29 Dec 2011, 17:53

Nepročitan postod dejan26 » 01 Avg 2015, 21:44

Dobro nam dosao druze Boro...Sve vezano za ovcarstvo do najsitnijih detalja i sitnica imas da procitas na ovom forumu i jos jednom,to je ista ekipa pisala,nema sta nema,znaci ima SVE..samo treba da odvojis jedno 30ak dana i svaki dan kada si slodan krenes redom temu po temu koja te zanima i neces imati nedoumice..jer ces postepeno iz te gomile sam izlaciti zakljucke..To ti je bolje nego da ti ovde ponovo pisemo prezvakane teme po 100 put...kada kupis ovce pa ako se javi konkretan problem,tu smo.Pozdrav i srecan pocetak.
dejan26

Teme: 16
Pridružio se: 20 Avg 2012, 23:57

Nepročitan postod Gružanin » 01 Avg 2015, 21:52

Baci im cele jabuke ili sekirom na pola seci ako su neke mnogo tvrde a bundeve mozes i na pola . Moje jedu i jabuke i pece i duleke ko svinje bez seckanja. A detelinu i kucerku mogu da pasu slobodno tek posle prvih mrazeva.
Korisnikov avatar
Gružanin

Pridružio se: 29 Dec 2011, 17:53

Nepročitan postod borans » 02 Avg 2015, 10:59

hvala vam dobri ljudi. Zarazili ste me forumom :-)
borans

Nepročitan postod draganruzic » 21 Apr 2017, 12:15

Poz svim farmerima..Zovem se Dragan iz okoline sam Sapca,tacnije mesto Koceljeva..U selu imam 15 tak ovaca koje nisu umaticene,te ovce bi prodao pa bi uzeo il de franse ovce jer su mi jako dobre i lepe..Zanima me koliko mi je para potrebno u startu za 10 tak umaticenih zenskih jaganjaca te rase?Svaki savet bi mi dobro dosao
draganruzic

Pridružio se: 21 Apr 2017, 12:08

Nepročitan postod mikica jovanovic » 21 Apr 2017, 22:23

draganruzic je napisao:Poz svim farmerima..Zovem se Dragan iz okoline sam Sapca,tacnije mesto Koceljeva..U selu imam 15 tak ovaca koje nisu umaticene,te ovce bi prodao pa bi uzeo il de franse ovce jer su mi jako dobre i lepe..Zanima me koliko mi je para potrebno u startu za 10 tak umaticenih zenskih jaganjaca te rase?Svaki savet bi mi dobro dosao

Dobro dosli postovani kolega Dragane.
Hvala Vam na korektnom i civilizovanom predstavljanju.
Nadam se da ce Vam neko od uvazenih kolega koji gaje IDF rasu ovaca, dati potreban savet i izvuci racunicu, koja Vam je potrebna na pocetku uzgoja ove predivne Ovce i Rase.
Srecan Vam bio pocetak kolega, svako dobro!!!
'SVET JE LUDA U OCIMA MOJIM, JA SAM LUDA U OCIMA SVETA.' - Vladika Nikolaj Velimirovic
Korisnikov avatar
mikica jovanovic

Pridružio se: 12 Jan 2013, 17:52

Sledeća

Povratak na Ovčarstvo i kozarstvo