• Advertisement

Šišanje ovaca, vuna i pribor za šišanje

Iskustva i saveti iz oblasti gajenja ovaca i koza

Moderatori: todor, mikica jovanovic

Followers: draganpan

Re: Šišanje ovaca, vuna i pribor za šišanje

Nepročitan postod draganpan » 07 Avg 2017, 15:46

Šta bi sa vunom hoće li neko da kupi?
Ko hoće naći će način, a ko neće naći će opravdanje
Korisnikov avatar
draganpan

Teme: 8
Pridružio se: 01 Dec 2011, 21:20

Nepročitan postod Šošara » 07 Avg 2017, 22:56

mikica jovanovic je napisao:Slazem se sa Vama u potpunosti kolega Sosara, stoji sve sto ste napisali.
Imao sam svojevremeno ovu masinicu, ima je kolega Ljuba Kralj, Sasapisi, Duki, Roki, Vi, a verovatno i jos neko od kolega sa Foruma, niko se jos na nju nije pozalio...
Mislim da je od svih jeftinijih varijanti , najbolje se pokazala, dodao bih jos samo svoje zapazanje, da ova masinica uopste negreje mnogo, kao ostale, koje su slicne njoj po ceni.
Sto se tice rezervnog Ceslja i noza, o kojima ste pisali, tacno je da se nozic malo brze tupi, ali je zato Cesalj pristojnog kvaliteta, skoro je u rangu nekih firmiranih cesljeva.
Najveci problem je naci dobrog ostraca, jer dobro naostren i kvalitetan Cesalj i Nozic, vrede koliko i sama Masina, sa dobro naostrenim nozevima, cak i najobicniji Kinez ide dobro.

Kolega Mikice
Kolega Miladinovic mi objasnio kakva je to masinica i preporucio ,istu ima njegov ujak,kao i kolega Latif.Imaju samo reci hvale za nju.Na you tube sam pretrazivao snimke korisnika,i koriste ovaj model od Australije preko Grcke do Srbije.Rade je u 4 boje,narandzasta,crvena,plava i zelena.Samo su nalepnice drugacije kobajagi firmirane.Kod nas u ponudi narandzasta i crvena.
Imam isto zapazanje u vezi toga da se ne greje mnogo,sto su mi i kolege u razgovoru potvrdile ranije.
kad sam radio,menjao sam ceo par,pa je moj utisak da je par koji je na njoj dosao bolji od para koji je rezerva.mozda je samo do nozica.Sto i nije nesto strasno,kod Rusa i Ukrajinaca na vasarima nozici su celih 300 din komad.
Kad smo kod ostrenja nozeva koga preporucujete? Kod mene u Šapcu su bila dva dobra majstora ostraca ali vise ne rade,jedan je preminuo a drugi se razboleo.
Kolega Misi
Vezano za strah,imao sam i ja tremu sta i kako,da se isecem ovce ,jer sam se naslusao raznoraznih prica kobajagi "profi" sisaca,kako to sece ,kako kasapi ovce ovo-ono,kako se oni muce....Iako rucno sisam ovce vezanih ociju,u vezi masnice sam imao tremu sta ce da bude.Kolega Miladinovic mi je tu pomogao recenicom,:"Pa sta ako je malo i secnes,secnes i makazama ponekad,zar ne"...Polako pocnem da sisam i za divno cudo ide to ko ladna voda.
Doduse obeleo sam na you tube gledajuci snimke sisanja i hvatajuci fore i fazone namestanja ovce,podesavanja masinice.
I dve glavne cake su da ovca bude u polozaju koji joj najbolje zateze kozu,ako treba jos malo levom rukom zategnuti na pojedinim mestima,i najbitnije da cesalj i noz budu pravilno podeseni da imaju pravi zazor od 4 mm.

Na 1.44 je stelovanje na 4 mm.Kad sam tako podesio zazor masinica samo pliva kroz vunu,bez povreda.
https://www.youtube.com/watch?v=aSQpVvpVlDw

Od njih dvojice sam malo krao zanat,i prilagodio sebi i svojim ovcicama:
https://www.youtube.com/watch?v=czIrmyMJfTw
https://www.youtube.com/watch?v=czIrmyMJfTw
"Ко сме, тај може, ко не зна за страх, тај иде напред" - Војвода Живојин Мишић.
"To je ono malo što fali da devojci sreću kvari." Gidra Bojanić
Korisnikov avatar
Šošara

Teme: 24
Pridružio se: 31 Jul 2012, 12:25

Nepročitan postod misi » 08 Avg 2017, 14:53

Kolega Sosara nije meni trema od sisanja nego od masine kao sto sam i ranije pisao probao sam jednu kod koje je posebno masina i motor povezani preko sajle motor se zakaci negde vislje i ipod se sisa ovca . Za tu vrste masine treba veeeeliko iskustvo rukovanja jedan pogresan pokret smota se sajla i hoce da izvadi masinu iz ruke i u tom momentu odma sece kozu , posto je cesalj bio dosta sirokih zubaca , odkida ne male komade koze . Meni kao pocetniku , laiku ko sisa prvu ovcu u zivotu to je bio veliki stres jednostavno mi je bio uzasno zao ovce zbog moje nespretnosti . Rucnim makazama posle osisao sve ovce i od 8 komada svega na dva mesta je bilo posekotina i to ne velikih . Ovaj cesalj sto je kolega Mikica poatavio sliku je duplo gusci zubi ako ne i vise nego sto sam ja probao da sisam .
Nagledao sam se i ja video snimkova sa youtub-a samo sto ja zbog leda nemogu dugo da se saginjem , probao sam osisam dva komada dva dana nemogu nista da radim posle , moram vezati im noge polezem na bok kleknem i sisanje , okrenem prevezem noge da opet imam pristup stomaku i radim drugu stranu tako mogu ceo dan da radim bez problema. U svakom slucaju puno vam hvala na savetima , dobrih saveta nikad dosta .
misi

Teme: 2
Pridružio se: 08 Feb 2017, 12:08

Nepročitan postod Šošara » 08 Avg 2017, 18:06

Nije šija nego vrat.Trema je da se ovce ne povrede,sve ostalo je manje bitno.E sad nemoj da mislis da sa ovom nema sta da se uvrne i da ti zasmeta...ima druze kabl.vuce se uvrce okrece,ona mlatne nogom povuce kabl i masinu.....sve to ide u rok sluzbe...e ima i za to caka...kabl odozgo da visi,kao ona lomljiva cev kod profi masinica.
A sto se ledja tice skoro svakog ledja zabole kod sisanja...ima i za to resenje,Nimulid 2x1 i nista ne osecas ceo dan :)
Od tog vezanja nogu po meni nema nista,samo ako je svezes kao sto vezu alpake....bolja varijanta je razboj i u stojecem stavu......probao sam i da stoji i da vezem i da sedi,,,najbolje je kad sedi.Najbolje je ovci a meni kako bude :)
Nema posla a da se ne umoris...bar ne u poljoprivredi.
Korisnikov avatar
Šošara

Nepročitan postod misi » 08 Avg 2017, 21:30

Nazalost ja sam vec dosta puta primao injekcuje zbog bolova u ledima i terapiju vec ne pocinjem ispod deset injekcija desavalo mi se da mesec dana nemogu da ustanem iz kreveta a bolove podnosim izuzetno dobro , odsekao prst sutradan isao ceo dan voziti kombaj ceo oporavak podneo bez i jedne tablete protiv bolova a trajalo tri meseca jer mi je virio kost i nisu hteli odstraniti nego cekali da ga obraste koza . Od posla se neplasim od svoje 13 godine kad mi se rastali roditelji ceo posao palo je na mene , majka mi obavljala oko krmaca poslove a ja obrada zemlje krupljenje za tovljenike hranjenje , sa 14 godina sam sam rucno kosio 1kj deteljine sam izvozio 5-6 rasturaca dubra tako da meni umor i posao nije nepoznato .
misi

Nepročitan postod mikica jovanovic » 10 Avg 2017, 10:47

Kolega Sosara
Zaista nemam nikog da preporucim za ostrenje nozeve i cesljeva, jer i sam tragam za dobrim Majstorom za to???
Sto se tice slike koju ste postavili za postavljanje nozeva je ok za ovu masinicu, mada se pitam dali to vazi i za ostale masinice???
Naprimer na svakj Liskop [Lister] masinici stoji nalepnica upozorenja sa semom pravilnog postavljanja nozeva.
Naznaceno je da noz mora biti 1 do 2 milimetra nazad od vrha, naostrenog dela ceslja, tako je barem na Lister masinicama.
Mada verovatno postoji neko univerzalno pravilo postavljanja nozeva.
Ja sam recimo primetio, da sto vise cesalj, stoji ispred vrha noza, manje su sanse za povredu ovce...

Kolega Misi, narednih dana cu postaviti sliku jednog prostog Drvenog pomagala za fiKsiranje nogu kod ovce, dok je sisate.
Svako dobro, svim kolegama!!!
'SVET JE LUDA U OCIMA MOJIM, JA SAM LUDA U OCIMA SVETA.' - Vladika Nikolaj Velimirovic
Korisnikov avatar
mikica jovanovic

Pridružio se: 12 Jan 2013, 17:52

Nepročitan postod misi » 10 Avg 2017, 19:59

Kolega Sosara dali biste mogli napisati ime masinice od koje ste postavili sliku?
Hvala Mikica , nasao sam ne youtob-u video kako su postavili alpaku na sto i frajer ga gospodski sisao , mozda cu i ja skarabudziti jedan sto za sebe .
misi

Nepročitan postod Šošara » 12 Avg 2017, 21:37

Kolega Mikice,ako ne nadjem dobrog ostzraca,varijanta je sledeca,svaka sezona 2 para novih Ruskih nozeva i dok rade neka rade,kad se istupe ide nov i cao.
Isto smo primetili da kada cesalj izlazi vise da su manje povrede,sto je izvuceniji kao da noz ne stigne da secne kozu ako udje malo izmedju siljaka ceslja.Ovako na 4 mm sam podesio rodjaku Hajnegera i radi odlicno,pre toga cesalj je bio mnogo uvucen nazad i nikako nije mogla da radi.Mucili se i rodjak i ovca i masinica.Rodjak je kupio polovnu od mandosa u pola cene(280 e) a masinica skoro nova,al nece da sisa samo drpa i vunu i kozu.Pomislio rodja da se zeznuo sta je kupio,da su mu odvalili neispravno, a kupio firmiranu masinku.Kad je podesena na 4 mm samo pliva kroz vunu.

Kolega misi,na masinici imaju 2 nalepnice na jednoj pise:Professional cliper a na drugoj 380W 230-240V-50Hz 2500rpm sto su tehnicke karakteristike.Kupio sam je od Ljubinka iz Leposavica preko kupujem-prodajem.Rekao sam da hocu narandzastu od 100e a on kaze to je Belgijska i da se zove Professional Cliper :)
Korisnikov avatar
Šošara

Nepročitan postod misi » 13 Avg 2017, 16:26

Hvala Sosara nasao sam ga , najverovatnije da cu i ja uzeti jedan .
Dali neko ima i koristi onaj poljski vredili to ista . Interesuje me cisto utisak o masini .

Kolega Mikica gde se mogu kupiti taj Liskop a55 cesalj , trazio sam po netu ali nemogu naci mozete li mi dati neki kontakt .
misi

Nepročitan postod mikica jovanovic » 13 Avg 2017, 20:31

Kolega Misi, ja sam ga svojevremeno kupio u Gornjem Milanovcu, Firma se zove Gumilko, telefon- 032-713-879
Ima i mobilni telefon, 063-609-605
'SVET JE LUDA U OCIMA MOJIM, JA SAM LUDA U OCIMA SVETA.' - Vladika Nikolaj Velimirovic
Korisnikov avatar
mikica jovanovic

Pridružio se: 12 Jan 2013, 17:52

PrethodniSledeća

Povratak na Ovčarstvo i kozarstvo