• Advertisement

Odgajivači ovaca i pčelari

Iskustva i saveti iz oblasti gajenja ovaca i koza

Moderatori: todor, mikica jovanovic

Followers: Branko, mikicamilojevic

Odgajivači ovaca i pčelari

Nepročitan postod Sarbanac » 11 Maj 2013, 20:27

Drage kolege ovčari i čobani otvaramo temu o pčelama. Većina ovčara sa ovog foruma gaji i pčele. Otvaranjem ove teme želim da kolege koji nemaju pčele dobiju dijagnozu pčelara i nabave košnice. Pčelarstvo kao i ovčarstvo nije profesija nije hobi to je dijagnoza. Za početak da kažem da imam deset društava i nameru da dupliram broj košnica ove godine.
Korisnikov avatar
Sarbanac

Teme: 27
Pridružio se: 04 Dec 2011, 22:23

Re: Odgajivači ovaca i pčelari

Nepročitan postod rajko gmilanovac » 11 Maj 2013, 20:34

Da se zapljunem i ja u ovu temu bas sam hteo da pitam gde da je otvorimo dal u ovcarstvu ili pcelarstvu, pcelarstvo je zaraza ko jednom pocne taj ne prestaje ako ima i malo ljubavi i interesovanja za ovu pametnu zivotinjicu. Danas sam uhvatio jedan roj u drugom selu bio u prolazu u gostima i namestio mi se sutra idem da ga prebacim iz trmke u kosnicu.
NE DOZVOLITE DA VAM ZIVOT KREIRAJU LJUDI KOJI NI ZA SVOJ VLASTITI NEMAJU RESENJE
rajko gmilanovac

Teme: 12
Pridružio se: 04 Dec 2011, 21:12

Nepročitan postod dejan26 » 11 Maj 2013, 20:54

Svi sa dijagnozom...:)
dejan26

Teme: 16
Pridružio se: 20 Avg 2012, 23:57

Nepročitan postod Petrovo » 11 Maj 2013, 21:41

И ја да се укључим наиме мој отац и стричеви су велики љубитељи пчела но отац је изгубио пчеле прије 2 године због јаке зиме и запуштања,а стричеви још увјек успјешно гаје
отац је војевремено имо преко 20 кошница а један стриц чак и преко 60 кошниц ,но данас је то скромније јер већ 2 годие није врцан мед ,а главни кривац за то је киша услед цвијетања багрема
надам се да ће од понедељка бити лијепо вријеме и да ће пчеле барем нешто да уграбе за ову годину :)
Исто тако намјеравам да ове године купим и 2 роја ако будем у могућноссти па да опет пчеле оживимо ,а исто тако волио бих да чујем и ваша искуста и мишњења у вези с тим
Petrovo

Teme: 1
Pridružio se: 21 Avg 2012, 20:41

Nepročitan postod Sarbanac » 11 Maj 2013, 22:04

Milojević, Rajko, Velimir, Branko, Gačević, moja malenkost i drugi su pčelari i ovčari. Petrovo obavezno bar tri roja pa formiraj pčelinjak. Rajko i ja danas u selu Sovljak skinuo dobar i velik roj. Smestio sam ga u polovinu DB košnice. Naime planiram da sa Db košnicama radim dvomatično 6+6 po metodu Miroslava Prokića iz Užica. Sad moram ovih dana malo da se angažujem da nađem još jedan roj pa da kompletiram. Za početak ću startovati sa dve ovakve košnice za probu. Ako se pokaže dobro ići ćemo dalje. Ove Brndine mi se pokazale dobro. Jednostavne i lake za rad. Odlično prezimele i strahovito se razvile u proleće. Izvukle u proseku po 18ramova ovog proleća što umanjuje prinos i do 50%. Kad prođe bagrem i ocedimo med napisaću kako je bilo.
Korisnikov avatar
Sarbanac

Nepročitan postod entuzijasta W-R » 11 Maj 2013, 23:34

Mene zaobidjite, ja alergican na ujed pcela i osova :D
Ali za degustaciju meda sam uvek uz vas ;)
Somi je Bog za sve, mi ostali smo samo forumasi
entuzijasta W-R

Teme: 15
Pridružio se: 22 Avg 2012, 06:00

Nepročitan postod Duki » 12 Maj 2013, 07:51

Kako sam ja nekada radio
1. Sveska pregleda kosnica (radili smo ponedeljkom )
2. Vizuelno stanje drustva (raspolozenje )
3.Stanje meda ,
4. Stanje legla , i trutovskog drustva .
5. Stanje matice
6. Paraziti i bolesti
7.Vreme i dnevni unos meda (kosnica na vagi)
8. Skidanje maticnjaka
9.Pravljenje novih drustava
10.Biranje i pravljenje i zamena matica
11. Selekcija matica koje imaju manji nagon rojenju
12 Vrcanje meda
13. Transport i vezivanje kosnica
14 .Dohrana i hranjenje prela
Kod coveka kog kojeg sam ja isao na obuku i ispomoc pcele nisu stigle da se ROJE :D n. Naravno da imate knjigu kosnica ;) . Ozes Diko nova tema pa da razradimo
Korisnikov avatar
Duki

Pridružio se: 09 Dec 2011, 20:39

Nepročitan postod Sarbanac » 13 Maj 2013, 18:41

Onaj roj koji sam skinuo pre dva dana smestio sam u dvomatičnu Db. Pošto je drugak sa više matica i sa dobrom količinom pcela podelio sam ga na dva te formirao dvojnu db 6+6. Svaka strana ima svoju maticu. Pošto imam izgrađeno saće i ramove sa medom u rezervi ova košnica bi trebalo brzo da se razvije i dobro pripremi za zimu bez neke naročite prihrane. Ostaje da se matice spare i pronesu što ću utvrditi za desetak dana. Zatim tretman od varoe u drugoj polovini jula i kontrola zaliha hrane za zimu radi eventualne prihrane.
Korisnikov avatar
Sarbanac

Nepročitan postod milossoumi » 15 Maj 2013, 23:18

Prekljuce razrojio neke pcele da proizvedem matice dok je bagrem,ove sam kupio pre tri godine,predugo su u kosnicama,jos stoji farba kojom su obelezene,nakupile solidno meda,a bilo je i boljih godina,drustva zdrava i prava za sad,ja pcelarim sa LT kosnicama,al nemam vremena,drzim desetak iz hobija,a imam oko 50 sanduka i ramova za to. . .nekad sam drzo oko 25 drustava ali losi lekovi su mi odneli ceo pcelinjak. . .od tad od 5 do 10 kosnica maksimalno. . .inace sa pcelama radim od kako znam za sebe,i generacijama su u kuci,licno drzim ih zbog meda za svoje potrebe i toga sto mi opustaju zivce dok ih pregledam i ako umalo da umrem od njih,jedva sam stigo do bolnice,na stepenicama ambulante sam izgubio svest,dve me ujedu za vrat kad sam ih selio i dobijem napad,posle toga me ujedala sto puta i nista,ko ce ga znati. . .
kakva godina,koliko kise i vode,ubi nas vreme ko granom,svi cute,niko nista,drzava ce ipak naplatiti svoje. . .
milossoumi

Teme: 19
Pridružio se: 21 Avg 2012, 23:07

Nepročitan postod salemilo » 16 Maj 2013, 07:14

Postovane kolege
Ja se prijavljujem u forum pcelara ovcara mada sam trenutno bez pcela ali dok nisam otisao na rad u Peru imao sam 35 drustava . Ono sto me zaintrigiralo da se prijavim je. Da li je moguce preko ovog foruma nabaviti Paulowniju Elongat-u
Cudesno i velicanstveno drvo koje bi trebalo zameniti ove nase bagreme em je boljeg kvaliteta em za 8 godina precnik debla 70cm i 12m visoko em ima bolju i sigurniju pasu za pcele em daje 25% proteina u listovima i spravljanju granulirane hrane em daje 30-35% o2 vise od bilo koje vrste na planeti. Malo li je?
Korisnikov avatar
salemilo

Teme: 2
Pridružio se: 28 Dec 2011, 10:04

Sledeća

Povratak na Ovčarstvo i kozarstvo