• Advertisement

Odgajivači ovaca i pčelari

Iskustva i saveti iz oblasti gajenja ovaca i koza

Moderatori: todor, mikica jovanovic

Followers: Branko, mikicamilojevic

Re: Odgajivači ovaca i pčelari

Nepročitan postod drogan014 » 12 Okt 2016, 11:15

evo i ja da se prikljucim ovojtemi, kupio sam ovce a kupio sam i društva, sve u kratkom roku od 2 meseca, za ovce sam pisao, a za pčelarstvo ne. usao sam u posao sa pčelama sa drugarom koji je počeo pre 2 godine na osnovu mog projekta paulovnia, pčelarstvo i ovčarstvo. za sada imamo 20 kosnica 10 DB + 10 LR, a nabavili smo jos 20 LR, selimo ih sad za vikend. Imam malo znanja i prakse NISTA, ali sam spreman da učim uz njega. Jedinio novo sto je korišćeno ove godine je Bajkal EM-1 preparat,i na osnovu ortakovih zapažanja drustva koja su tretirana ovim preparatom u odnosu na kontrolne bez tretmana pokazala bolju vitalnost i brojnost, meda je bilo simbolično zbog ove godine, ali smo im spremili pasu za sledecu, repica, bela detelina, selicemo ih kod mene da skinemo i prvi med od Paulownie koja je spremila dosta cvetnih čaura za prolece, dve lokacije za bagrem i jedna pasa na suncokret. Imamo velike ambicije, a siricemo i parcele oko pčelinjaka za stacionarno pčelarenje, sa perkom i heljdom, koji su se pokazali na jednom makro ogledu koji sam osmislio već dosta dobro, imali smo tamo jednu pasu sa perka i dve sa heljde, mada smo planirali samo jednu sa heljde, perko ide za hranu ovcama čim precveta, seje se heljda, pa opet perko cim ovršemo heljdu i tako u krug, stim da dok se heljda kombajnira prospe se nesto i semena i ona krece uporedo sa perkom i stigne da cveta jos jednom a perko ostane na visini do nekh 20 cm. Preporucijem svim ovcarima i pcelarima ovu kombinaciju sa perkom i heljdom da probaju makar na manjim povrsinama, mislim da tu nece biti omaske. Med od heljde je vrlo neobicne arome, nisam ga do sada nikad probao, malo je ređi u odnosu na livadski i bagremov. Toliko od mene za sada. Na svim pasnjacima za ovce sadim čičoku po obodima pašniaka zbog ovaca, a u ishranu ovaca ubacujem od proleca i paulowniu. Toliko od mene za sada. Pozdrav za sve ovčare i pčelare
Poslednji put menjao drogan014 dana 12 Okt 2016, 15:29, izmenjena samo jedanput
Korisnikov avatar
drogan014

Teme: 6
Pridružio se: 08 Mar 2012, 14:56

Nepročitan postod drogan014 » 12 Okt 2016, 11:19

zaboravih da kazem da imamo oko pčelinjaka i šipurak oko 800 struka i to cemo da širimo, ako kupimo još zemlje, i on cveta i pomalo medi....
Korisnikov avatar
drogan014

Nepročitan postod drogan014 » 12 Okt 2016, 11:20

Kako medi jagoda zna li neko?
Korisnikov avatar
drogan014

Nepročitan postod Duki » 12 Okt 2016, 11:24

Vrlo dobar :ymapplause:
Prvom prilikom svracam da :-B
Korisnikov avatar
Duki

Teme: 27
Pridružio se: 09 Dec 2011, 20:39

Nepročitan postod drogan014 » 12 Okt 2016, 11:48

Vrlo rado Duki primam goste, delicu svoja iskustva u svemu, posto cu na prolece da ubacim i 20 plastenika pod jagodom sa dve sorte, nova tehnologija gajenja(MOJE NEKE FIKS IDEJE IDU NA PROBU) zna li neko kako medi jagoda? Ovo sa heljdom i perkom je sertifikovano kao organska proizvodnja (3500 evra) ali se dobija i na ceni brašna od helde koje je oko 600 din/kg, pa se isplati. imam jos mali milion nekig drugih projekata, ljudi me saleću kad vide, pa žele to da kopiraju, ali ne mogu sve da stignem osim da se kloniram
Korisnikov avatar
drogan014

Nepročitan postod Duki » 12 Okt 2016, 11:56

Dobro je dok salecu ljudi , ali kad krenes sa jagodama bojim se da ce prevagnuti zene . :D
Trebace mi na prolece desetak sadnica tog sirokolisnog , brzorastuceg , medonosnog
Korisnikov avatar
Duki

Nepročitan postod drogan014 » 12 Okt 2016, 12:04

OK, imas gratis 20 komada. Posto cu ici poslom i severnije od Srbobrana u novembru, nazvacu te pa da svratim ako primas goste, na čašicu razgovora. Poz.
Korisnikov avatar
drogan014

Nepročitan postod Duki » 12 Okt 2016, 13:31

drogan014 je napisao:OK, imas gratis 20 komada. Posto cu ici poslom i severnije od Srbobrana u novembru, nazvacu te pa da svratim ako primas goste, na čašicu razgovora. Poz.

Vrlo rado cu Vas ugostiti , radujem se skorom vidjenju.
Plac mi je sicusan, tako da ako to posadim bice ih i kod treceg komsije . :)
Korisnikov avatar
Duki

Nepročitan postod Duki » 13 Nov 2016, 11:07

Sarbanac je napisao:Slika malo svežih slika sa našeg pčelinjaka..

Ako moze dve tegle meda brzom postom ( malo maticnjaka i propolisa :) )
Korisnikov avatar
Duki

Nepročitan postod drogan014 » 15 Nov 2016, 16:50

Slika
evo i nasih
Korisnikov avatar
drogan014