• Advertisement

Ogradjivanje pasnjaka za ovce,klasicne i elektricne ograde

Iskustva i saveti iz oblasti gajenja ovaca i koza

Moderatori: todor, mikica jovanovic

Followers: Hanza

Re: Ogradjivanje pasnjaka za ovce,klasicne i elektricne ogra

Nepročitan postod MIRKOPOZEGA » 06 Jun 2017, 20:56

Slika
Slika Slika
Izolatori ,domaca radinost.Inace modifikovano resenje kolege Rajka GM.
Cena kostanja 7-9 din po komadu,za sat vremena se lagano uradi 100 kom
.
ЕРЦОВ
Korisnikov avatar
MIRKOPOZEGA

Teme: 9
Pridružio se: 20 Avg 2012, 23:58

Nepročitan postod MIRKOPOZEGA » 06 Jun 2017, 21:02

1m cevi 100-120 din=15-18 izolatora..,sraf 1,5-4 din...znaci max 10din po izolatoru.na 1000 kom vredi se igrati ,jer dobar izolator bez 25-30 din tesko.
Dosadilo mi da menjam izolatore,pucaju,lome se kod zavrtanja srafa,pucaju itd...vek trajanja ovog je dok vam ne dosadi da menjate drveno kolje :D .Izradjen od cevi za vodo instalaciju,u ovoj modifikaciji zica ne moze da se izvlaci ako neka blesava u pocetku proleti kroz ogradu.
ЕРЦОВ
Korisnikov avatar
MIRKOPOZEGA

Teme: 9
Pridružio se: 20 Avg 2012, 23:58

Nepročitan postod mikica jovanovic » 06 Jun 2017, 22:04

Mirko lafe, snalazljivost je zila kucavica, nas Balkanaca, pogotovu kada se covek snalazi na jednostavan i lak nacin, bravo. :ymapplause: Kazu Ljudi, sve sto je jednostavno, to je i idealno.
Ovo je veoma lep i praktican primer snalazljivosti, najjednostavnije sto moze biti, prakticno i jeftino, pa kud vise od toga???
Ja sam pravio izolatore od cepova od plasticne ambalaze i vecina je bila kratkog veka,jednostavno raspadnu se izlaganjem na Suncu i Mrazu, pa na kraju odustao.
Uspeo sam svojevremeno da po ceni od 12 dinara da kupim zelene izolatore [postavljao sam slike u opustenim razgovorima] jako dobri, laki za montazu i povoljni, nazalost takvi se vise neproizvode.
Inace dobri izolatori i pravilno i dobro uzemljenje su bitni skoro koliko i sam Elektricni Pastir, da bi ograda funkcionisala kako treba...
Zamolio bih sve one kolege koje imaju bilo kakvih iskustava i inovacija u vezi Elektricne ograde da to ovde iznesu i da ih podelimo zajedno svi...
Hvala Mirko, pozzzz svima!!!
'SVET JE LUDA U OCIMA MOJIM, JA SAM LUDA U OCIMA SVETA.' - Vladika Nikolaj Velimirovic
Korisnikov avatar
mikica jovanovic

Pridružio se: 12 Jan 2013, 17:52

Nepročitan postod goranue » 09 Jun 2017, 08:51

Za kolegu Mikicu,koji me je pozvao u drugoj temi( a tek sam sada to video) da podelim moja iskustva sa el.pastirom ili čobanicom kako god,a naravno i za ostale kolege,rado cu pomoci.Evo nekih osnovnih elemenata ,a za sve detalje kolege neka pitaju...
El.čobanicu koristim skoro deset godina(konvencionalna ograda je bila dotrajala i kao takva za moje ovce nije predstavljala nikakvu prepreku).Praktično ,da nisam uspesno instalirao el.ogradu danas sigurno ne bih imao stado.Imam ukupno ogradjeno oko 1ha,ali tako da to vrlo lako mogu da delim na nekih 5 delova,a da pri tom ne potrosim vise od 30min vremena,sto je jedna vrlo prakticna prednost u odnosu na ostale tipove ograda.Druga prednost je sto je el.čob.izuzetno jeftina stvar u osnovnoj izvedbi,dakle obični drveni kolac,pocinkovana zica cca 1mm,izolator domace radinosti,od pvc cevi ili pet ambalaze.Naravno sam uredjaj moze biti skup i nekoliko stotina eura ako je brendiranog proizvodjača,ali se kod nas mogu naci i domace izrade 50-100eura.Preporucio bih svakako elektronski uredjaj,zbog vece pouzdanosti,jeftinog odrzavanja,male potrosnje i zbog toga sto mozete sa njim ograditi prakticno neogranicenu povrsinu-duzinu pasnjaka.Što se tiče napajanja,el.čobanice,preporučio bih ko ima mogućnosti da napaja preko ispravljača 220/12V.2A,kako inače i ja radim,a ko nema mrezni napon blizu pasnjaka onda mora akumulator(specijalni ili ovaj automobilski kako god)
Naravno ,da postoje i druga naprednija resenja,kao sto su PVC stubici sa ili bez izolatora,zatim umesto pocinkovanog provodnika upotrebljava se traka širine cca 5cm u koju su upredeni provodnici od bakarne legure(3-5 provodnika).Ovakvo resenje je svakako skuplje ali i dugovečnije,lakse uočljivo obično je neke drečave boje crvene,zute narandzaste itd.Zatim tu su i izolatori sa oprugama pa je praktično ograda elastična i dodatno zaštićena od mehaničkog naprezanja-kidanja.
Najteza stvar sa el.cobanicom je obuka stada tu se ljudi dovijaju kako znaju i umeju.Ja sam nazalost tu platio visoku cenu jer dok sam ih naučio mene je vise puta tresla struja nego njih.Neko ih ogradi u mali prostor pa sve prepusti da same nauče,neko ih jednu po jednu vise puta privodi ogradi,kao sto sam ja radio,neko ih opet pusti u ogradjen prostor pa stoji sa spoljne strane ograde da ne bi naglo jurnule i sve pokidale itd.Uglavnom one koje su interligentne vec posle prvog eventualno drugog udara dobro utvrde gradivo,neke druge posle 3-4 udara,a opet nekih 0.1% nikada ne nauče,tako da tu nema spasa.Sa obukom ovaca treba poceti odmah nakon sisanja.Treba dobro zapamtiti da gusto i suvo ovčije runo predstavlja bolju izolaciju od plastike,tako da ako nisu osisane jedina tačka gde ih moze pecnuti struja je glava.Moj komsija kome sam pomogao da instalira ogradu dosetio se jednog prljavog trika,pa na ogradu na gornji provodnik okačio svezu detelinu lucerku da visi pa ovce nisu mogle da odole,a kada zagrizu onda pec pec i ne prilaze vise...Kako god bilo jednom kada nauce vise nemate problema,prilaziti ogradi nece blize od 10cm.Sa druge strane el.čobanica štiti i od upada spolja,od pasa lutalica,ili ne daj bože vukova.Jer je i za njih to jedno vrlo neprijatno iskustvo i svakako će u buduće zaobilaziti ogradu u širokom luku(potvrdjeno na ličnom primeru).Da bi ovo postigli ostavite ogradu pod naponom preko noći,jer su tada psi dosta aktivni,ali izutra svakako obidjite pašnjak da proverite da ograda nije pokidana.Dakle kada ovce utvrde gradivo što se njih tiče mozete i da isključite napajanje i samo periodično da puštate,npr.samo kada se kvalitet i količina trave smanji,pa one hoće da idu malo preko...ali ja je drzim pod naponom gotovo stalno upravo sto je ta ograda stit ne da one ne odu već da im neželjeni gosti dodju u posetu,ne samo grabljivice,već i druge komšijske ovce,ovnovi koji mogu npr.preneti šapavost itd...
Ograda se postavlja u dva reda ,u zavisnosti od rase ovaca prvi na visini 20-30cm drugi na 60-100cm.Naravno to zavisi i od nagiba terena...
U zimskom periodu ogradu ne sklanjam vec ostavljam,a na prolece ako je sneg nesto pokidao malo prodjem i popravim,sve u svemu jedan dan posla.Sam uredjaj isključim,uskladistim ,ako ima sondu uzemljenja koja se pobija direktno u zemlju,očistim i zaštitim tovatnom masti.
Još jedan mali, ali ništa manje bitan detalj je da je sam elktronski uredjaj osetljiv na atmosferska praznjenja,pa čak i na ona koja su prilično udaljena.Tako da ukoliko ste u mogućnost kada vidite da nailazi nevreme sa grmljavinom,isključiter uredjaj i odvojite od ograde.Nekome kome je pašnjak daleko od kuce svakako je ovo verovatno i neizvodljivo,a naravno onom kome je to blizu domaćinstva,kao meni 5 minuta vremena ne predstavlja nekakav problem,a može se sačuvati nepotrebnih troškova.
Ovo je najsazetije za nekoga ko se prvi put priprema da instalira ovako nesto,da se odluči za ili protiva,a za neke koji su se već susretali nekada sa ovakvim vidom ograde da utvrde znanje i da ponovo postave ovakvu ogradu.
Za sva dodatna pitanja,oko detalja i finesa pitajte,rado ću pomoći.
Pozdrav za sve kolege....
goranue

Pridružio se: 01 Feb 2016, 10:11

Nepročitan postod mikica jovanovic » 09 Jun 2017, 09:55

Najlepse Vam hvala Kolega Gorane, cim budem u prilici [trenutno je aktuelno kosenje i skladistenje sena] dodacu i ja sam koju rec i sliku na ovaj Vas , bas opsiran , pojednostavljen i veoma koristan Post. :ymapplause:
Kazu Ljudi da nema boljeg Pastira, od elektricnog Pastira, ja zaista polako pcinjem da verujem u to, imam ga par godina unazad i veoma sam zadovoljan njime...
Pozzzz, svima
'SVET JE LUDA U OCIMA MOJIM, JA SAM LUDA U OCIMA SVETA.' - Vladika Nikolaj Velimirovic
Korisnikov avatar
mikica jovanovic

Nepročitan postod goranue » 10 Jun 2017, 08:40

Nema problema kolega.Tu smo da se pomazemo.To je tačno da nema boljeg pastira od električnog i generalno bolje ograde.Naravno da to nije iskustvo ljudi sa ovih prostora,već iz delova planete gde je ovčarstvo broj 1.Prvenstveno mislim na Australiju,a predpostavljam i N.Zeland.Rekao bih da je na neki način električni pastir tamo zaživeo u punom smislu još pre mnogo godina,gde su ljudi na jeftin ,brz,lak i pouzdan način uspevali da obezbede svoja ogromna stada na površinama koje su za naše pojmove nezamislive....
goranue

Pridružio se: 01 Feb 2016, 10:11

Nepročitan postod mikica jovanovic » 10 Jun 2017, 22:01

Slika
Kao sto rece kolega Goran , i ja svako jutro proveravam da Srne i Psi lutalice nisu ostetili ogradu u toku noci.
Ovaj instrument na slici koju sam okacio, mi dosta skracuje posao oko toga...
Kako???
Najjednostavnije sto moze biti, odem do prvog kocica od ograde i vrh ovog instrumenta oslonim na Zicu koja je pod naponom, a bakarnu Sipkicu koja ja na vrhu plavog kabla na slici zabodem u Zemlju i pogladam na instrument [taster]
Ako taster pokazuje 10000 volti, u mom slucaju je tako, znaci da je ograda ok i da nema potrebe da je vizuelno obilazim.
Ako je napon recimo 8000 volti, to mi je znak da rastinje na nekim mestima dodiruje zice pa smanjuje optimalni napon.
Ako je napon 2000 volti na tasteru [instrumentu] to mi je siguran znak da je ograda ostecena i da Zica negde dodiruje zemlju.
DOK SVE OVO RADIM ,STROGO VODIM RACUNA DA NISTA STO NIJE IZOLOVANO NE DODIRNEM...
Tada ostavljam instrument, ISKLJUCUJEM elektricnog Pastira i popravim ogradu, pa ponovo probam instrumentom.
Nepogresivo mi podatci na njemu govore u kakvom je stanju celokupna ograda.
Kupio sam ga na preporuku, zajedno sa Elektricnim Pastirom.
Za vece pasnjake a Bogami i za male je,od velike pomoci, mnogo Vam skracuje proveru ograde, koja je kao sto rece kolega Goran, neophodna pre pustanja ovaca u Pasnjak.
Pozzz svima
Korisnikov avatar
mikica jovanovic

Nepročitan postod draganpan » 21 Jun 2017, 21:54

Au super aparat- Zapisao sam tel.
Ja to radim na primitivniji način jer nemam merač. Uglavnom poznajem el pastir po zvuku, ili odvojim napajanje od žice pa polako primičem žici. Prema odstojanju gde baci varnicu i prema veličini varnice ocenim da li je u pitanju rastinje ili spoj sa zemljom. Znači ISKUSTVENO zapažanjem. Kada je sve u redu varnice gotovo i da nema i priključenjem se zvuk menja neznatno.
Ko hoće naći će način, a ko neće naći će opravdanje
Korisnikov avatar
draganpan

Teme: 8
Pridružio se: 01 Dec 2011, 21:20

Nepročitan postod mikica jovanovic » 22 Jun 2017, 13:10

draganpan je napisao:Au super aparat- Zapisao sam tel.
Ja to radim na primitivniji način jer nemam merač. Uglavnom poznajem el pastir po zvuku, ili odvojim napajanje od žice pa polako primičem žici. Prema odstojanju gde baci varnicu i prema veličini varnice ocenim da li je u pitanju rastinje ili spoj sa zemljom. Znači ISKUSTVENO zapažanjem. Kada je sve u redu varnice gotovo i da nema i priključenjem se zvuk menja neznatno.

Super je i ovaj Vas post postovani kolega, o ISKUSTVENOM zapazanju, znam da moze i tako da se radi i dobro je da ste to u najkracim crtama objasnili, pa ce i to nekome od kolega koristiti.
Super je po mom skromnom misljenju cela ova stranica sa postovima, koju je otvorio Mirko sa inovacijom oko izolatora, pa Goranov veoma jasan i razgovetan i dugacak post, pa vase iskustvo koje ste izneli.
Zato je po meni cela ova stranica veoma korisna i prava forumska i kolegijalna stranica...
Dace valjda Bog, da ih bude sve vise ovakvih, na ovom forumu???
Pozzz, Vama i svim kolegama!!!
Korisnikov avatar
mikica jovanovic

Nepročitan postod draganpan » 22 Jun 2017, 22:13

Hvala Mikice
Da dodam još ovo.
Imam na jednom delu pašnjaka potok na kome ovce piju vodu, pa pošto potok često kao bujični iznenada nadođe, struju sam stavio na malo veću bezbednu visinu, a niže kao ogradu postavio parče žice u kome nema struja da kada voda nabuja otkači samo to parče a ne ošteti mi komplet ili u većem delu ogradu. Obzirom da ovce znaju za struju one ne prilaze ni ovoj bezstrujnoj žici. Ponegde pored staze kojom teram do pašnjaka postavim i kanap (tamo gde rado svraćaju) i to pomaže. Ona koja je osetila struju i od kanapa "cvika".
Ko hoće naći će način, a ko neće naći će opravdanje
Korisnikov avatar
draganpan

Teme: 8
Pridružio se: 01 Dec 2011, 21:20

PrethodniSledeća

Povratak na Ovčarstvo i kozarstvo