• Advertisement

Opušteni razgovori na temu ovčarstva CHAT

Iskustva i saveti iz oblasti gajenja ovaca i koza

Moderatori: todor, mikica jovanovic

Favorites: huse888, Ljuban
Followers: Branko, Čibi, mikicamilojevic, gokibec, draganpan, bogdanovicslavko

Re: Opušteni razgovori na temu ovčarstva CHAT

Nepročitan postod misi » 14 Feb 2018, 21:35

Nemora da dolazi veterinar prekjuce sam uzeo ivermektin i spricao ovce , sugu hvala bogu nema a krpelje jedino ako hranom ne unesem ali je ovce nemogu pokupiti na pasi jer za to nemam uslove drzim ih stalski . Hvala na odgovorima puno znace !!!!
misi

Teme: 2
Pridružio se: 08 Feb 2017, 12:08

Nepročitan postod MIRKOPOZEGA » 14 Feb 2018, 23:13

Monil-za mali metilj ide trostruko veca doza..
IVERMEKTIN kod jagnjadi za klanje je totalno suludo jer je karenca 42 dana..
Korisnikov avatar
MIRKOPOZEGA

Teme: 9
Pridružio se: 20 Avg 2012, 23:58

Nepročitan postod Gastabajter » 15 Feb 2018, 09:24

Pa I pricamo o jagnjadima za priplod.Ja za klanje jagnjadima ako dam Monil dam, a ako nedam nikom nista.A ivermektin sa jedno 5 meseci starosti dajem.
Monil u ovoj kolicini nepokriva, ali Albendazol 600 pokriva mali metilj.
Sve se ovo preventivno daje, u slucaju lecenja skroz druga pesma ide!!!!
Gastabajter

Teme: 2
Pridružio se: 25 Jul 2016, 09:48

Nepročitan postod Ljuban » 12 Mar 2018, 19:29

Pozdrav drugari molim za pomoc. Nov sam u ovom hobiju sa ovcama. Nego imam problem sa ovcom. Cigaja, ojagnjila se pre 12dana.jagnje doji lepo sve. Ali danas vidim ovca ima proliv, jede ali nije mi to to. Cudno se ponasa nedere se. Izmerim temperatura je 39.6.mleko sam namuzo malo kapi. Sad dali je jagnje isisalo to neznam. Zadnjih par dana jela je zita,soje ne pecene i kuruza. Prokleta je. pa da nije pojela vise....molim za pomoc bilo bi mi od koristi. Pozdrav
Ljuban

Teme: 1
Pridružio se: 13 Jun 2016, 02:29

Nepročitan postod Gružanin » 12 Mar 2018, 23:24

Непечену соју не ваља да једу овце. Сојину сачму ваља али соју не. Зови ветеринара да јој да инекцију против пролива и антибиотик . Или узми код ветеринара антибиотик а купи Velesaningest размути у пола флаше воде па јој дај. Да поврати микрофлору бурага . Јела је много ако је алава па се прејела и сад испашта због алавости. Ако једе добро је.
Korisnikov avatar
Gružanin

Pridružio se: 29 Dec 2011, 17:53

Nepročitan postod Gružanin » 12 Mar 2018, 23:24

Непечену соју не ваља да једу овце. Сојину сачму ваља али соју не. Зови ветеринара да јој да инекцију против пролива и антибиотик . Или узми код ветеринара антибиотик а купи Velesaningest размути у пола флаше воде па јој дај. Да поврати микрофлору бурага . Јела је много ако је алава па се прејела и сад испашта због алавости. Ако једе добро је.
Korisnikov avatar
Gružanin

Nepročitan postod Ljuban » 13 Mar 2018, 16:09

Bio je sinoc veterinar. Dao joj je dve kombinacije. Da pusi mleko u vime za jagnje i drugu da joj bude bolj. Jela je jutros. A soje zrno dam malo. Al necu više. Nadam se da ce biti dobro. A sta da dajem jagancima da jedu? Odbio sam ih imaju 72-90dana
Ljuban

Nepročitan postod Gružanin » 13 Mar 2018, 23:27

Ако су тешки до 15 кила имаш концентрат за јагњад јединицу, ако су од 15-30 двојку , за тежу од 30 кила иде тројка мада мојима дајемо двојку. Можеш и сам да правиш мада је боље ако немаш искуства да купујеш , сигурније је. Дај им ако имаш сена луцерке , грахорице, сено вештачке траве . Важно је да имају увек свеже воде. Док не навикну и не почну дај им помало да не би бацао кад остане.вишак по два три дана. Кад почну да једу постепено повећавај количину. Не смеш одмах много зато што могу да се преједу. Кад се преједе јагње прво неће да једе па мораш да га залијеш ( сода бикарбона и вода или ово што сам написао изнад) , ако доји добије пролив дан два док не почне.да једе . Са гранулама можеш да им.мешаш и овас или тритикале и кукуруз. Али ако им мешаш знај да ће прво да поједу сво зрно па грануле кад им падне на памет. Сено не сме да буде буђаво . Сено им дај колико хоћеш неће ништа да им буде од сена. Важно је да кад почну да једу концентрат да имају воде због бурага и система за варење и сена да им чисти бурак од концентрата.
Korisnikov avatar
Gružanin

Nepročitan postod Ljuban » 14 Mar 2018, 21:52

Vidis ja nisam znao za koncetrat. Teski su 30i nesto kila a ovo jedno do 25.a davao sam im kuruza fanglu ujutru i uveče. Deteline lucerke malo ujutru i uvece. I sena ciste trave suvo. To jedu sve pojedu. Znas kad neznam sta dati i koliku količine. Tako i za ovce neznam.tek 11 meseci drzim
Ljuban

Nepročitan postod Gružanin » 14 Mar 2018, 23:04

Ако једу много кукуруза могу да се преједу а то није ни мало добро . Или могу да добију пролив . Кукуруз има највише скроба , а скроб даје лој. Луцерка, Грахорица, Тројка, Жути Звездан имају протеина чак и вештачка трава има протеина . Протеини дају месо , а што више има.меса јагње је теже. Мада свако јагње у периоду од 3 или 4 месеца постоје периоди кад добија на.тежини и кад расте и стагнира у тежини. Ако можеш да нађеш овас у зрну додај кукурузу . Овас је добар и за варење , бољи је од тритикалеа . Количину одреди сам . Повећавај постепено и прати их . Не ваља одмах велику количину кукуруза , могу да се преједу , него постепено. Фангла кукуруза је мало ако имаш десетак јагњади , ако имаш два онда је таман. Сено им дај по жељи и обавезно свеже воде увек да имају. Ако можеш стави им камену со да лижу по жељи , али и њу постепено док навикну . Кад им се стави први пут претерају па се препију воде и неће да једу. Котири соли се брзо распадају кад овлаже па могу да поједу више него што треба. Мени 7 јагњади око 23-30 кила и 9 до 20 кила поједу црну кофу за малтер дневно гранула и прављеног плус пола бале луцерке и мало вештачке траве и попију две кофе воде.
Korisnikov avatar
Gružanin

PrethodniSledeća

Povratak na Ovčarstvo i kozarstvo