• Advertisement

Poboljsanje kvaliteta zemljista

Agrotehnicke mere u ratarstvu, iskustva i saveti

Moderator: zorancile

Favorites: nikolic
Followers: EmPe, mirlee

Побољшавање квалитета земљишта

Nepročitan postod Рајко » 14 Nov 2015, 00:20

Разлози да лишће оставите.
Од тога има користи али и штете:
- повећаћете број пужева голаћа
- већа је вероватноћа да гљивице заразе дрвеће

Побољшавањем земљишта, одржавањем влажности и прекривањем (малчовањем) расте број корисних али и штетних организама, например голаћа и буба шваба. Борба са обоје је сложена, нарочито ако избегавате хемикалије штетне за људе и корисне организме. За детаљнија упутства можете гугловати "Getting Rid of Slugs".
Poslednji put menjao Рајко dana 12 Apr 2016, 23:10, izmenjena samo jedanput
Рајко

Teme: 2
Pridružio se: 10 Maj 2015, 16:24

Nepročitan postod Рајко » 21 Mar 2016, 18:45

Пепео: корисно је разбацати пепео од дрва на земљиште као ђубриво. До 10кг по ару неће бити проблема са повећавањем Пх. Ако сте установили да вам је земљиште постало сувише кисело треба додати више али је препоручљив стручни назор. Пре бацања проверите магнетом да ли има ексера. Ако сте то пропустили, чека вас 2-3 сата посла по ару: магнет ставите у врећу за шут па шетате по плацу у облику решетке: лево - десно па горе -доле. На крају провера дијагонално. На почетак ставите кофу за ексере окје треба скидати после сваког круга и померати кофу као ознаку. Успут можете руком да покупите стаклиће и каменчиће. Да не бисте угазили влажну земљу, можете да направите "скије": на средину даскака од око 25 х 80 цм укуцате гумене опанке или старе ципеле. У џепу носите шпахтлу за повремено скидање земље, ако се залепи.
Код мене је било мало пепела па сам двојици комшија однео по велику металну канту да убацују ту пепео. Јаве кад се напуни да однесем; свима корист.
Не разумем зашто градске власти не организују скупљање пепела дрва које је одлично ђубриво, а са појавом киселих киша постаје драгоцено.
Poslednji put menjao Рајко dana 22 Dec 2016, 20:00, izmenjena samo jedanput
Рајко

Re: Побољшавање квалитета земљишта

Nepročitan postod poljoprivrednik.4 » 10 Okt 2016, 22:59

Рајко je napisao:Пепео: корисно је разбацати пепео од дрва на земљиште као ђубриво. До 10кг по ару неће бити проблема са повећавањем Пх. Ако сте установили да вам је земљиште постало сувише кисело треба додати више али је препоручљив стручни назор. Пре бацања проверите магнетом да ли има ексера. Ако сте то пропустили, чека вас 2-3 сата посла по ару: магнет ставите у врећу за шут па шетате по плацу у облику решетке: лево - десно па горе -доле. На крају провера дијагонално. На почетак ставите кофу за ексере окје треба скидати после сваког круга и померати кофу као ознаку. Успут можете руком да покупите стаклиће и каменчиће. Да не бисте угазили влажну земљу, можете да направите "скије": на средину даскака од око 25 х 80 цм укуцате гумене опанке или старе ципеле. У џепу носите шпахтлу за повремено скидање земље, ако се залепи.
Код мене је било мало пепела па сам двојици комшија однео по велику металну канту да убацују ту пепео. Јаве кад се напуни да однесем; свима корист.

Да ли се сме користити пепео ако се ложи угаљ или мора бити само од дрвета.
Ја узмем пепео и поспем по камари стајњака и нека се све меша
poljoprivrednik.4

Teme: 3
Pridružio se: 14 Jan 2013, 21:36

Re: Poboljsanje kvaliteta zemljista

Nepročitan postod zorancile » 11 Okt 2016, 00:45

Pepeo od uglja nije dobar za djubrenje.
Može samo pepeo od drveta i bio mase.
Korisnikov avatar
zorancile

Teme: 26
Pridružio se: 02 Dec 2011, 17:17

Nepročitan postod gmg » 12 Okt 2016, 10:44

Nikako od uglja.
Elem, sva mineralna materija iz bio otpada koji je sagoreo je ostala u pepelu.
gmg

Teme: 1
Pridružio se: 16 Mar 2014, 20:01

Nepročitan postod poljoprivrednik.4 » 15 Okt 2016, 21:36

А какве то ексере у земљи спомињу овде и да се магнетом сакупљају? Откуд ексери у земљи а и ако има понеки шта смета струнуће брзо
poljoprivrednik.4

Nepročitan postod Рајко » 15 Okt 2016, 22:00

zorancile je napisao:Pepeo od uglja nije dobar za djubrenje.

Дискутабилно. Ја га не стављам нити ћу. Амери га масовно бацају у њиве. Постоје експерименти: око 10 тона по хектару даје добре резултате у приносима али уз опасност загађивања аресеником и тешким металима.

poljoprivrednik.4 je napisao:А какве то ексере у земљи спомињу овде и да се магнетом сакупљају? Откуд ексери у земљи а и ако има понеки шта смета струнуће брзо

У пепелу (јер ложимо и отпатке дасака) има доста ексера. Ко их не повади магнетом, што је лако док је пепео у канти, имаће тежак посао скупљања из баште (ако баца пепео у башту, што је корисно, или у компост, што је правилније). Да, иструлиће за 15так година, ако се не забоде неком детету у ногу у међувремену.

Кад смо код ексера у земљи, можда није лоше обновити вакцину против тетануса сваких 10 година. Или не?
Poslednji put menjao Рајко dana 15 Okt 2016, 22:40, izmenjena 2 puta
Рајко

Nepročitan postod poljoprivrednik.4 » 15 Okt 2016, 22:38

Imaм једно питање.Држим до 50 ак оваца и када кидам овчарник они комади су велики и набијени и то ми се не баца одма по њиви. Да ли сам у праву да ли треба овчије оставити на камари да добро преради и сагори па онда у њиву
poljoprivrednik.4

Nepročitan postod Рајко » 16 Okt 2016, 18:10

poljoprivrednik.4 je napisao:да ли треба овчије оставити на камари да добро преради и сагори па онда у њиву

Кад има усева да. Кад нема (касна јесен, зима) свеједно је. Може као прекривка (малч) и свеже. Осуши се и полако труне.
Ко има стајњака, најбоље је да гаји компостне глисте. Није тешко а веома је корисно. Глисте се могу ставити и у камару. Оне се саме склоне у крај где је стајак хладнији.
(има разних мишљења; док не стигне неко стручније, ово горе је моје - аматерско).
Рајко

Nepročitan postod mirlee » 23 Feb 2017, 22:48

Evo par slidza mog rada gde je bilo poprilicno lose stanje, ali sam pored gradjevinskih radova na kuci, sredjivanju dvorista, radio I na oplemenjivanju preostalog zemljista. koristio sam trimer, testeru,budak, asov I sl.:
1. Bilo
Slika
Slika

2. Sada
Slika
Slika
Slika

3. Bice
Slika

Koliko se stigne, godine prolaze, samo da zelja ostane!

Sent from my T1 7.0 using Tapatalk
mirlee

Pridružio se: 23 Feb 2014, 12:47

PrethodniSledeća

Povratak na Agrotehnika