• Advertisement

Paulovnija - izbor sorte

Oblasti vezane za poljoprivredu za koje ne postoji kategorija na forumu

Moderator: PoljoForum

Paulovnija - izbor sorte

Nepročitan postod misko76 » 31 Okt 2016, 20:47

Pokrećem ovu temu sa namerom da izložite svoja iskustva u vezi sa izborom sorte paulovnije. Naime, ogroman broj ljudi se žali na izmrzavanje biljaka. Takođe, jako se razlikuju informacije o prinosu. Postoje tvrdnje da jedno drvo paulovnije daje trećinu kubika dok drugi tvrde da daje kubik.
Konkretno, na sajtu http://paulovnija.info tvrde izričito da prosečno, svako drvo u osmoj godini treba da da kubik za svrhu tehničke građe. Cena sadnice je 3 evra što je mnogo više nego na ostalim mestima, ali tvrde i da njihov hibrid trpi do -26 stepeni i da za sve to daju garanciju. S druge strane najzastupljenije su sorte Tomentosa i Elongata a za ovaj hibrid Bellissima sam tek od skora čuo. Za ovu Tomentosu čuo sam da izmrzava i generalno imam loš fidbek od ljudi. Pretpostavljam da na ovom forumu ima dosta iskusnih, pa vas molim da podelite vaša iskustva.
misko76

Teme: 1
Pridružio se: 31 Okt 2016, 19:23

Re: Paulovnija - izbor sorte

Nepročitan postod BOSSERB » 05 Nov 2016, 22:29

Sve sorte izmrzavaju do nivoa gdje je odrvenilo stablo.A koliko ima u osmogodišnjem stablu možeš ocjeniti sa mojih slika.

Slika

Slika

Slika

Slika
Korisnikov avatar
BOSSERB

Pridružio se: 13 Nov 2014, 22:27

Nepročitan postod drogan014 » 10 Nov 2016, 16:06

Literatura kaze: tomentosa izdrzava do -19, elongata do -16, 9501, 9503, shandong, do -25, belisia -26 kazu. Imam Belisiu 4 godine staru, elongatu i tomentosu 4 godine a ostale hibride 3 godine stare, nijedna nije izmrzavala, mada nije ni bilo toliko hladno, genetski potencijal rasta imaju sve, neke vise neke manje na prirast, ali prirast zavisi najvise od pravilne nege tokom svake vegetacione godine, a izmrzavanje se izbegava dobrom kondicijom biljke i odrvenjavanjem zeljastih delova stabla u optimalnim rokovima odredjenim standardnim i nestardandnim agrotehničkim merama. Po mom skromnom iskustvu: Pravilna nega je 80 % posla u eksploataciji genetskog potencijala Paulownie, naravno ako su ispunjeni osnovni uslovi zemljista i mikroklimata na kom je posađena, mada i za anomalije zemljista postoje savremena agrotehnika.......a za mikroklimat već je veci problem ako nije odgovarajući....... Za vrhunske rezultate u prirastu svi parametri utiču a najizraženiji je PRAVILNA NEGA.
Korisnikov avatar
drogan014

Teme: 6
Pridružio se: 08 Mar 2012, 14:56

Nepročitan postod BOSSERB » 12 Nov 2016, 16:22

Kad smo kod sorti...možete li ocjeniti sortu po obliku čahure

1 oblik:izdužene
Slika

2oblik:okrugle do blago izdužene....gornja čahura je iz prve grupe da se vidi razlika
Slika
Korisnikov avatar
BOSSERB

Pridružio se: 13 Nov 2014, 22:27

Povratak na Razne teme